Mała, ale ciekawa macierz NAS

Redundantne zasilanie, długa lista dodatkowych i przydatnych opcji, elastyczność i niewysoka cena - to zalety macierzy dla firm sektora MSP. Takim urządzeniem jest QNAP TS-859U-RP.

Mała, ale ciekawa macierz NAS

Granica pomiędzy zaawansowanymi konsumenckimi urządzeniami NAS a najprostszymi macierzami dla firm zaczyna się zacierać. Po stronie użytkowników SOHO i małych firm MSP są już produkty, które mają funkcjonalność zarezerwowaną dotąd dla macierzy klasy enterprise przy bardzo niskiej cenie. Z kolei produkty ściśle korporacyjne są wyposażone w nadmiarowe podzespoły i charakteryzują się bardzo wysoką wydajnością. Na styku obu tych klas produktów znajdują się macierze NAS, które oferują opcje wydajności i niezawodności zbliżone do produktów korporacyjnych. Właśnie taką macierzą jest QNAP TS-859U-RP Turbo NAS - ma nadmiarowe zasilacze, jest sprzedawana w obudowie rack i kosztuje mniej niż 3 tys. USD przy obsadzeniu czterema dyskami po 2 TB każdy. Z zewnątrz wygląda jak zwyczajne urządzenie 2U z ośmioma kieszeniami na dyski 3,5 cala, wymienialnymi bez konieczności wyłączenia macierzy, oraz z niewielkim wyświetlaczem LCD.

Intel w środku

Macierz ta wykorzystuje dwurdzeniowy procesor Intel Atom, 1 GB pamięci DDR2i dysk flash o pojemności 512 MB zawierający system operacyjny. Komunikację zapewniają dwa porty gigabitowe Ethernet oraz dwa porty eSATA, za których pomocą można rozszerzyć pojemność macierzy o zewnętrzny dysk. Urządzenie obsługuje typowe dyski SATA o pojemności do 2 TB, badany egzemplarz został wyposażony w 8 dysków 750 GB firmy Western Digital, dostarczających użyteczną przestrzeń 4,8 GB po sformatowaniu jako wolumin RAID-5 bez gorącej rezerwy. Wydaje się, że macierz ta zapewni wystarczającą wydajność, by zaspokoić potrzeby wielu firm z sektora MSP, szczególnie przy niedużych obciążeniach od wirtualizowanej infrastruktury, udostępniania plików. Wszystko to przy umiarkowanej cenie.

Szybki start

Uruchomienie urządzenia jest proste - do tego celu wystarczy połączenie do sieci i uruchomienie oprogramowania, które ustawi podstawowe opcje sieci. Dalsze czynności wykonuje się już za pomocą interfejsu webowego.

Ustawienie przestrzeni odbywa się w sposób typowy dla macierzy NAS i obejmuje kreowanie woluminu składającego się z jednego lub więcej dysków, utworzenia współdzielonych zasobów. Dostępna jest także opcja integracji z Active Directory do uwierzytelnienia i ustawienia uprawnień, ponadto przestrzeń dyskowa może być zaszyfrowana za pomocą algorytmu AES-256. Przy tworzeniu woluminów można wybrać system plików ext3 lub ext4, poziomy RAID 0,1,5 lub 6, a także woluminy JBOD i składające się z całych, pojedynczych dysków. Urządzenie umożliwia zadeklarowanie jednego dysku jako gorącej rezerwy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200