Maj z Pentium II

Jednocześnie z premierą procesora Pentium II Intela, Optimus i JTT Computer zaprezentują własne komputery oparte na tym procesorze.

Jednocześnie z premierą procesora Pentium II Intela, Optimus i JTT Computer zaprezentują własne komputery oparte na tym procesorze.

Komputery oparte na procesorze Pentium II, obok firm Compaq, IBM, Hewlett-Packard, Dell i NEC, zaprezentują Optimus SA i wrocławska JTT Computer SA. Nowosądecki producent włączy do swojej oferty dwie nowe maszyny: serwer i komputer z serii Prestige - oba z procesorem Pentium II, następcą Pentium Pro. Optimus przygotowuje także premierę stacji graficznej opartej na nowym procesorze Intela. Komputery z Wrocławia i Nowego Sącza znajdą się w sprzedaży już w maju.

Procesor Pentium II, który Intel zamierza zaprezentować na świecie po raz pierwszy 7 maja br., będzie dostępny w trzech wersjach - 233, 266 i 300 MHz. Najpóźniej, bo we wrześniu, w sprzedaży znajdzie się ostatnia wersja z zegarem o częstotliwości 300 MHz. Procesor taktowany zegarem 233 MHz ma kosztować 636 USD przy zamówieniach rzędu 1000 sztuk. Za wersję 266 MHz trzeba będzie zapłacić 775 USD, a 300 MHz - 1,980 USD. Oznacza to, że wersja 233 MHz procesora Pentium II będzie znacznie tańsza od Pentium Pro 200 MHz, który kosztuje obecnie 1,035 USD. Pentium II wyposażony jest w zestaw instrukcji multimedialnych MMX. Na początku stycznia br. Intel wprowadził na rynek procesory Pentium z instrukcjami MMX. Na początku przyszłego roku mają być dostępne pierwsze wersje procesorów Pentium II 233 i 266 MHz, przeznaczonych dla notebooków.

Intel a konkurencja

Konkurencyjną do Pentium Pro wersję procesora dla notebooków AMD wprowadzi najprawdopodobniej jeszcze w tym roku. K6 dla komputerów stacjonarnych dostępny jest obecnie w wersjach 166, 200 i 233 MHz. W końcu roku AMD zamierza przejść na technologię 0,25 mikrona, co pozwoli firmie opracować pierwszy procesor taktowany zegarem 300 MHz. Pojawienie się w sprzedaży K6 zbiegło się z premierą komputera opartego na procesorze M2 Cyrixa, porównywalnego z Pentium II.

Co przed Dechutes?

Intel już zapowiada pojawienie się na rynku procesorów Pentium II taktowanych zegarem 350 i 400 MHz. W sprzedaży znajdą się one jednak najwcześniej w drugim kwartale przyszłego roku. Wtedy też Intel zwiększy szybkość transmisji na szynie pamięci. Wcześniej, bo w trzecim kwartale 1997 r. mają być zaprezentowane nowe procesory Pentium Pro, przeznaczone dla serwerów i stacji roboczych. Pamięć podręczna drugiego poziomu ma być zwiększona w tych procesorach do 1 MB pamięci. Zdaniem analityków, nowe Pentium Pro ma scementować rynek procesorów Intela przed premierą spodziewanego na wrzesień 1998 r. układu Dechutes.


TOP 200