Mainframe ze świata PC

Łódzkie ZETO proponuje przedsiębiorstwom, korzystającym ze starych modeli komputerów IBM, serwer P/390, łączący możliwości mainframe'a i serwera intelowskiego

Łódzkie ZETO proponuje przedsiębiorstwom, korzystającym ze starych modeli komputerów IBM, serwer P/390, łączący możliwości mainframe'a i serwera intelowskiego.

Według przedstawicieli łódzkiego Centrum Komputerowego ZETO SA, zainteresowanie nowym rozwiązaniem IBM wyraziło już kilka polskich przedsiębiorstw, zwłaszcza tych, które od lat wykorzystują komputery mainframe i muszą podjąć decyzję o modernizacji systemu informatycznego. Oferowany od ubiegłego roku przez IBM komputer P/390 łączy możliwości serwera intelowskiego i mainframe'a.

Czas na decyzję

"Nasz system z początku lat 80. był tak stary, że nie współpracował z nowymi, większymi dyskami. Głównym powodem poszukiwania innej platformy sprzętowej był jednak uszkodzony procesor. Zaproponowano nam, jako maszynę zastępczą, serwer P/390" - mówi Andrzej Dudek, kierownik ośrodka obliczeniowego w WSK Kalisz. Zdaniem przedstawicieli zakładu, P/390 jest znacznie szybszy od poprzednio stosowanego rozwiązania.

Informatycy kaliskiej firmy tworzą i modernizują systemy informatyczne wykorzystywane w fabryce, zwłaszcza w sferze produkcyjnej. Po wystąpieniu awarii w centralnym komputerze mainframe nie chcieli nagle rezygnować z tej platformy. Nowy serwer IBM będzie wykorzystywany w okresie przejściowym, i wtedy zostanie podjęta decyzja, czy będzie całkowicie zmieniona platforma, czy też powrót do mainframe'a. P/390 rozwiązuje w WSK Kalisz problem roku 2000, przed którym stary sprzęt nie był zabezpieczony.

Dwie technologie

Do niedawna procesor S/390 instalowany był jedynie w komputerach typu mainframe. Prawie trzy lata temu IBM postanowił rozszerzyć i unowocześnić rodzinę tego typu komputerów. P/390 składa się z dwóch głównych części: karty PCI z mikroprocesorem S/390 i podsystemu, którym jest serwer intelowski. Dostępne są także elementy dodatkowe m.in. karta R/390 (Parallel Channel Adapter), do której podłączane są urządzenia ze starego mainframe'a.

P/390 może zastąpić mainframe o wydajności ok. 5 mln operacji na sekundę. "Ograniczenie to nie jest związane z procesorem, ale raczej liczbą emulowanych urządzeń, działających na starej maszynie" - mówi Jarosław Szczepanik, kierownik działu integracji systemów komputerowych w Centrum Komputerowym ZETO SA. Na nowym serwerze IBM można emulować stare środowisko pracy. Współpracuje on ze starymi dyskami, napędami taśmowymi, terminalami i drukarkami.

"W Polsce potencjalnymi klientami dla P/390 są zakłady przemysłowe, pracujące na systemach produkcyjnych opartych na mainframe. Na komputerach tego typu znajduje się ogromna, gromadzona przez lata, baza danych, która ma podstawowe znaczenie dla tych firm. Zlikwidowanie starego, nawet nieefektywnego sprzętu, jest więc trudną decyzją" - tłumaczą przedstawiciele ZETO Łódź. Problem dotyczy nie tylko sprzętu, ale przede wszystkim ludzi, którzy na nim pracowali przez ostatnie 20-30 lat i mają duże doświadczenie. Przeszkolenie ich w zakresie korzystania z zupełnie nowego systemu informatycznego nie zawsze jest możliwe i opłacalne.

Serwer P/390, w porównaniu z komputerem typu mainframe, jest od kilku do kilkunastu razy tańszy. Kosztuje bowiem 45-70 tys. USD. Ponadto licencję na zainstalowany na nim system kupuje się tylko raz, nie ponosząc miesięcznych opłat, jak w przypadku oprogramowania instalowanego na jego "starszym bracie".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200