Mainframe'y nie tylko dla największych

IBM uruchomił specjalną stronę internetową zawierającą zbiór porad, dotyczących migracji z wydajnych serwerów do rozwiązań typu mainframe. Koncern chce w ten zwiększyć swą konkurencyjność wobec takich graczy, jak HP czy Sun Microsystems oraz zachęcić mały i średni biznes korzystania z niezawodnych systemów mainframe'owych

Zapotrzebowanie na wydajne komputery wzrasta ze strony segmentu SMB (Small and Medium Business) już od kilku lat. Dostawcy prześcigają się w wyposażaniu swoich jednostek w coraz szybsze, kilkurdzeniowe, procesory czy dyski twarde o talerzach obracających się prędkościami 10 tys. obrotów na minutę. Tymczasem, jak zauważa Jim Stallings, kierownik linii produktów System z (IBM), w mniejszych i średnich firmach często nadmiar mocy obliczeniowej jest po prostu tracony z uwagi na brak dostatecznych obciążeń. IBM przyjął zatem strategię (wartą 100 mln USD do 2011 r.), której celem jest zachęcenie spółek do kupowania komputerów typu mainframe - może nie tak wydajnych, ale za to modułowych, dysponujących dużymi możliwościami przetwarzania danych i bardziej oszczędnych od najnowszych modeli typowych serwerów klasy "high-end" konkurencji.

Na stworzonej stronie użytkownicy mogą wymieniać się opiniami na temat migracji tradycyjnych serwerów do jednostek typu mainframe. Wypowiadająca się na łamach strony społeczność składa się m.in. z: integratorów systemowych, producentów czy instytucji akademickich. Jak twierdzi Stalling komputery mainframe'owe doskonale przydadzą się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z dużą ilością danych (instytucje finansowe, fundusze hedge). Systemy takie działają już np. w średniej wielkości bankach (Narodowy Bank Białorusi, Nexar - internetowy bank belgijski). Spółki, które zainwestują w mainframe nie muszą zmieniać serwerów, co dwa, trzy lata, gdy pojawią się znacznie szybsze procesory czy inne rozwiązania informatyczne. Modułowość i możliwości rozbudowy systemów mainframe pozwalają uniknąć takiej konieczności, a dodatkowo oszczędniej dysponują energią.

Wysiłki IBM dążące do przekonania sektora SMB do rozwiązań mainframe są dość ryzykowne, jednak w dłuższej perspektywie mogą przynieść korzyść. Dobrym prognostykiem jest tutaj I kw. 2007 r., w którym koncern zanotował 1,8 mld USD zysku netto (przy przychodach rzędu 22 mld USD) ze sprzedaży oprogramowania i komputerów System z. Wyniki te są o 6 proc. większe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200