Mainframe nie tylko dla największych

Największy z serwerów IBM od zawsze kojarzony jest z największymi przedsiębiorstwami. Wraz z nowym modelem zEnterprise producent poszerza grupę docelową użytkowników mainframe.

IBM deklaruje, że nowa maszyna oferuje znacznie lepsze parametry wydajności (o 60%) w porównaniu z poprzednikiem - z10, zachowując podobne zużycie energii, m.in dzięki zastosowaniu nowego, energoszczędnego procesora. Sercem nowego mainframe jest najszybszy mikroprocesor na świecie klasy enterprise - z196, pracujący z szybkością 5,2 Ghz. przetwarzający ponad 50 miliardów operacji na sekundę. To, jak podaje IBM, około 17 tys. razy więcej operacji niż mógł wykonać w roku 1970 Model 91 z popularnej rodziny systemów IBM /360. W stosunku do generacji z10, szybkość procesora wzrosła o 18% (z 4,4 Ghz), natomiast wydajność liczona w MIPS o 30%. Jest to możliwe, dzięki zastosowaniu 4 poziomów cache i poprawionej architekturze systemu. Procesor z196 posiada cztery rdzenie, zawierające w sumie 1,4 mld tranzystorów umiejscowionych na powierzchni 512mm kw. Nowe mikroprocesory IBM wyposażone są w nowe instrukcje, które optymalizują zadania wykonywane na dużych ilościach danych. System zEnterprise może posiadać do 96 mikroprocesorów z196.

Co ciekawe, model zEnteprise jest dostępny w wersji chłodzonej wodą. To ukłon producenta w stronę użytkowników, których centra danych mają ograniczoną zdolność poboru mocy lub chłodzenia oraz centrów danych, które obsługują trudno przewidywalne obciążenia.

Jak podaje IBM, system chłodzenia wodą opracowany dla z196 łączy się bezpośrednio ze zwykłym systemem chłodzenia wodą w centrach danych i nie wymaga tworzenia zewnętrznego systemu. IBM wraca do chłodzenia wodą po 15 latach - ostatni raz została zastosowana w maszynach ES/9000. IBM podaje, że na rozwój nowego modelu mainframe wydał 1,5 mld USD, współpracując przez trzy lata z wybranymi klientami.

Nie tylko dla największych

W pierwszej kolejności nowy mainframe jest kierowany do dotychczasowych użytkowników tej platformy. Poprzednia wersja z10 jest już na rynku 2 lata. Jednak IBM chce dotrzeć także do firm, które dzięki zEnterprise będą mogły uprościć rozbudowaną przez lata infrastrukturę IT. zEnterprise to także propozycja dla tych, które rozważają wprowadzić rozwiązania cloud computing. Na polskim rynku pracuje produkcyjnie około 50 sztuk mainframe u około 20 klientów (nie licząc tych w centrach zapasowych).

System systemów

Nowy mainframe może być także centrum większego sytemu - System zEnterprise, w którego oprócz mainframe wchodzą serwery POWER7 (z procesorami Power oraz systemem operacyjnym AIX) oraz system x (procesory x86, Linux).

System wykorzystuje dwie nowe technologie zEnterprise BladeCenter Extension oraz zEnterprise Unified Resource Manager. Pierwsza pozwala na integrację zEnterprise z serwerami blade (do 114 jednostek z max 8 rdzeniami), druga umożliwia zarządzanie całym systemem, obsługując ponad 100 tys. wirtualnych serwerów w ramach jednego systemu działającego w odpowiednio przygotowanym klastrze (zEnsemble) systemów zEnterprise.

Unified Resource Manager zapewnia ciągłość działania poprzez automatyczne przerzucanie obciążenia z serwera na serwer w przypadku wystąpienia wąskich gardeł lub awarii aplikacji. Ponadto automatycznie wysyła drogą elektroniczną wiadomość do serwisu alarmując o konieczności wykonania naprawy, pomaga również ustalić priorytety wykonywania zadań usprawniając tym samym proces realizacji celów biznesowych firmy.

IBM przygotował także nowe wersje oprogramowania Tivoli, które zoptymalizowano na potrzeby zEnterprise oraz IBM Rational do zarządzania mocą obliczeniową w zależności od priorytetu aplikacji. Z kolei nowe kompilatory wspierają optymalizację aplikacji w celu pełnego wykorzystania korzyści wynikających z architektury zEnterprise.

Czytaj też:

IBM otworzy w Europie trzy nowe centra kompetencyjne

Chmura z pudełka, czyli kolejne wcielenie systemów Oracle Exadata

DataCore i Fujitsu razem w chmurze

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200