Magnetooptyczny Pegasus

Philips oferuje napęd SCSI podłączany do interfejsu równoległego.

Philips oferuje napęd SCSI podłączany do interfejsu równoległego.

Napęd Philips Pegasus MO 230 jest urządzeniem zewnętrznym, wykorzystującym dyskietki magnetooptyczne o pojemności 230 MB. Urządzenie jest wyposażone w interfejs SCSI, ale standardowo może być dołączane do portu równoległego Centronics dzięki dostarczanemu w zestawie konwerterowi Shuttle Conection. Pegasus MO 230 jest interesującą ofertą dla użytkowników komputerów PC, tym bardziej że zapis na dyskach MO jest dokonywany zgodnie ze standardem ISO, co pozwala na ich odczyt również w napędach innych producentów.

Dyskietki MO, podobnie jak "klasyczne" dyskietki 3,5”, można zabezpieczać przed zapisem i usuwaniem danych, przesuwając plastikowy kwadracik do pozycji "tylko do odczytu".

Jak przystało na urządzenie SCSI, napęd Pegasus ma przełącznik regulacji ID (numer urządzenia w łańcuchu SCSI) oraz przełącznik realizacji automatycznego zakończenia łańcucha urządzeń SCSI (Terminator On). Napęd może pracować w pozycji poziomej lub pionowej. Dzięki dość dużej prędkości obrotowej dysków MO (4200 obrotów/minutę) średni czas dostępu do danych (mean seek time) wynosi tylko 27 ms. Ze względu na wysoką prędkość obrotową producent napędu zaleca czyszczenie dysków MO co 3-6 miesięcy przy użyciu odpowiednich, przeznaczonych do tego zestawów.

Prostszej instalacji urządzenia SCSI, jakim jest napęd Philips Pegasus, trudno sobie nawet wyobrazić. Wystarczy do gniazda równoległego w komputerze podłączyć jeden z kabli rozgałęziacza Shuttle Conection, a drugi - z napisem SCSI - do urządzenia SCSI, np. do Pegasusa, żeby po uruchomieniu komputera i wczytaniu z załączonej dyskietki programu Shuttle Manager (dostępne wersje dla Windows 95, Windows 3.x, Windows NT, DOS i OS/2) pojawiła się w oknie Mój Komputer ikona, symbolizująca nowy napęd dyskowy. Od tej chwili można kopiować lub przenosić pliki na dyskietkę magnetooptyczną.

Producent rozgałęziacza Shuttle Connection, konwertującego sygnały SCSI na standard łącza równoległego i odwrotnie (http://www.shuttletech.com), zapewnia, że współpracuje z urządzeniami peryferyjnymi SCSI, takimi jak: napędy CD-ROM, dyski przenośne lub napędy taśmowe. Niezależnie od najważniejszej funkcji, jaką jest dopasowanie gniazda SCSI do łącza równoległego, Shuttle Connection wyposażony jest w dodatkowe gniazdo równoległe umożliwiające dołączenie drukarki, współpracującej z PC. W efekcie napęd Pegasus może być traktowany jak urządzenie skonstruowane specjalnie do współpracy z łączem równoległym.

W celu przyspieszenia przesyłania danych napęd zawiera pamięć buforową (256 kB) oraz bufor pomocniczy typu cache (152 kB). Podczas testów stwierdzono, że czas kopiowania katalogu zawierającego 700 plików o łącznej pojemności 85 MB trwał ponad 8 minut. Proces ten dotyczył kopiowania danych z dysku HDD komputera Prezydent firmy NTT Systems, wyposażonego w Pentium MMX 200 MHz i 32 MB RAM.

Pegasus waży ok. 0,7 kg, co przy uwzględnieniu dużej łatwości instalacji, umożliwia traktowanie go jako przenośnego, dodatkowego napędu dyskowego. Warto podkreślić, że dyskietki magnetooptyczne gwarantują przechowywanie danych przez 30 lat i pozwalają na wykonanie ok. miliona operacji zapisu.

<hr size=1 noshade>Napęd magnetooptyczny Pegasus MO 230 z interfejsem dla łącza równoległego

Producent: Philips

Dystrybucja: (d. Initel-Serwis)

03-301 Warszawa

ul. Jagiellońska 74

tel. (0-22) 675 55 15

fax 675 43 10

http://www.alstor.com.pl

Cena: napęd 1400 zł + VAT, dysk MO 230 MB - 27 zł + VAT


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200