Macworld: Steve Jobs prezentuje nowy system i komputery

Szef Apple ma nadzieję, że nowe produkty firmy - system Mac OS X oraz nowa seria komputerów stacjonarnych i przenośnych G4 - odniosą duży sukces rynkowy.

Steve Jobs, szef Apple Computer, podczas inauguracji konferencji Macworld, z dużym entuzjazmem, którego nie przyćmiła niedawna zapowiedź gorszych wyników finansowych, przedstawił nowe produkty firmy. Zaprezentował m.in. funkcję nowego systemu Mac OS X, nowe komputery Mac G4 oraz bardzo cienkie notebooki.

Podczas demonstracji Mac OS X szef Apple'a pokazywał wiele nowych opcji w menu, płynną realizację funkcji drag-and-drop i aplikacje medialne. System pojawi się w sklepach później niż oczekiwano - dopiero 24 marca, w cenie 129 USD. Na nowych komputerach nie będzie preinstalowany aż do lipca, gdy na rynku ma się pojawić "lawina" - jak to określił S. Jobs - zgodnego z nim oprogramowania.

Zobacz również:

  • iPad jako komputer - czy to użyteczne narzędzie dla biznesu?
  • Prywatność w Apple powoduje straty finansowe dla wielu małych biznesów
  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?

Przy tworzeniu nowego systemu Apple skupiła się na kilku funkcjach, które mają uatrakcyjnić go w oczach klientów korporacyjnych. Po pierwsze, została poprawiona stabilność jądra systemu, znanego pod nazwą Darwin. System zbudowano w architekturze unixowej (BSD 4.4 Unix), co ma nie tylko pozwolić na bardziej stabilną pracę programów i ich szybsze działanie, ale także ułatwić integrację tej platformy z systemami przedsiębiorstw.

Dotąd firma sprzedała już 100 tys. kopii beta wersji Mac OS X i podobno otrzymała już 75 tys. zamówień na wersję finalną.

Jobs podkreślał, że długi czas poświęcony na opracowanie nowego systemu zaowocuje pojawieniem się czegoś, co będzie niepodobne do innych obecnych na rynku produktów. Jednocześnie zapowiedział wprowadzenie do sprzedaży nowych, szybszych modeli komputerów. "Pozostawaliśmy przy granicy 500 MHz przez 18 miesięcy i to było zbyt długo" - stwierdził Jobs.

Na rynku wkrótce pojawią się cztery nowe modele komputerów Apple typu desktop z procesorami taktowanymi zegarami o maksymalnej częstotliwości 733 MHz. Najszybszy model ma być wyposażany także w SuperDrive, czyli nowy napęd płyt CD i DVD. Będzie on mógł zarówno odczytywać płyty, jak i zapisywać na nich dane. Tak nagrane płyty DVD mają się dać odtworzyć w dowolnym dostępnym na rynku odtwarzaczu DVD. Najtańszy komputer z nowej serii, z procesorem 433 MHz, ma kosztować ok. 1,7 tys. USD, podczas gdy najbardziej zaawansowany model - ok. 3,5 tys. USD.

"Te nowe G4 będą miały możliwość wypalenia płyt CD, DVD i Pentium" - zażartował S. Jobs.

Na MacWorld zaprezentowano także nową serię komputerów przenośnych PowerBook G4 500 MHz. Ich obudowy wykonane są z tytanu, mają zaledwie 2,54 cm grubości i wyposażone są w 15,2-calowy wyświetlacz. W amerykańskich sklepach nowe PowerBooki mają się pojawić pod koniec stycznia. Cena modelu 400 MHz wyniesie 2,6 tys. USD, a 500 MHz - 3,5 tys. USD.

***

Motorola wprowadza na rynek nowe procesory PowerPC

Apple Computer będzie stratna

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200