Mac mini z procesorem M2 dostępny - cena pozytywnie zaskakuje

Apple zaktualizowało Maca mini - najtańszy komputer Mac w ofercie. Miniaturowy desktop otrzymał procesor M2 znany z komputerów przenośnych MacBook Air i MacBook Pro 13.

Po nieco ponad dwóch latach od debiutu pierwszego Maca mini z układem Apple Silicon i kilku miesiącach od debiutu procesora Apple M2, chip ten trafił do miniaturowego komputera Apple. Gigant z Cupertino przy okazji wprowadzenia na rynek odświeżonych komputerów MacBook Pro zdecydował się na aktualizację Maca mini.

Mac mini
Źródło: apple.pl

Mac mini

Źródło: apple.pl

Po raz pierwszy w historii Mac mini otrzymał również możliwość konfiguracji z wydajniejszym procesorem Apple M2 Pro, który bazowo znajdziemy w MacBooku Pro 14 i 16. Komputer nie otrzymał najwydajniejszego układu Max, który wkrótce trafi do Maca Studio.

Zobacz również:

  • iPhone 15 z baterią odporniejszą na zużycie
  • Szyfrowanie plików, a szyfrowanie dysku - jaka jest różnica?
  • Apple wstrzymało produkcję chipów Apple M2

Maca mini z 2023 roku skonfigurujemy z 12-rdzeniowym procesorem, 19-rdzeniowym układem graficznym, 32 GB pamięci operacyjnej oraz 8 TB nośnikiem SSD. Wcześniej Mac mini mógł mieć zaledwie 16 GB RAM (ograniczenie układów Apple M bez dopiska Pro/Max) oraz 2 TB nośnik SSD.

Dzięki nowym układom Mac mini obsługuje teraz dwa monitory o wysokiej rozdzielczości powyżej 4K. Na pokładzie pojawiła się obsługa Wi-Fi 6E oraz Bluetooth 5.3. Modele z procesorem Apple M2 Pro siadają cztery porty Thunderbolt 4 zamiast standardowych dwóch. W opcji Mac mini może otrzymać również port 10 Gb Ethernet.

Pozytywnie zaskakuje cena. Bazowa konfiguracja nadal kosztuje 3499 zł. Niestety mowa o wersji z 8 GB pamięci operacyjnej na pokładzie, a dopłata do 16 GB tania nie jest.

Dopłata do 16 GB pamięci operacyjnej kosztuje aż 1200 zł. Wybór wersji z 24 GB pamięci operacyjnej zwiększa cenę urządzenia o 2400 zł.

Bazowa konfiguracja z procesorem Apple M2 Pro w podstawowej specyfikacji kosztuje 7499 zł. W tej cenie otrzymamy 16 GB pamięci operacyjnej oraz 512 GB nośnik SSD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200