Mac już nie taki bezpieczny? Apple wdraża nowe zabezpieczenia

Od wielu lat panuje błędne przekonanie, że komputery produkowane przez Apple nie są atakowane. Skala ataków jest mniejsza, ale nie oznacza to, że posiadacze sprzętu od Apple są bezpieczni.

Cyberbezpieczeństwo jest aktualnie jednym z najważniejszych tematów powiązanych z branżą IT. Ostatnie dwa lata udowodniły nam, że w sieci nie wolno czuć się bezpiecznie. Należy skrzętnie dbać o swoją prywatność oraz bezpieczeństwo danych zgromadzonych na naszych urządzeniach. Do sieci trafiają coraz to bardziej wyrafinowane wirusy, a wszystko wskazuje na to, że trend ten będzie utrzymywać się jeszcze przez długi czas.

Apple po cichu wprowadza nowe zabezpieczenia do macOS
Źródło: apple.com

Apple po cichu wprowadza nowe zabezpieczenia do macOS

Źródło: apple.com

Z informacji przekazanych przez CERT Polska w samym 2021 roku zarejestrowano w Polsce 116 071 zgłoszeń, z czego wytypowano łącznie 29 483 unikalne incydenty cyberbezpieczeństwa. Zanotowano rokroczny wzrost (2021 vs 2020) o aż 182 %.

Zobacz również:

Niestabilna sytuacja geopolityczna wzrastająca recesja oraz zatrzymanie gospodarki to warunki sprzyjające do przeprowadzania ataków cybernetycznych.

Wiele mówi się o zagrożeniach na komputery z systemem operacyjnym Windows. Jest to najpopularniejsze oprogramowanie wykorzystywane w biznesie oraz indywidualnie. Wśród wielu użytkowników panuje przekonanie, że komputery pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego macOS nie są narażone na niebezpieczeństwo i nie potrzebują dodatkowego oprogramowania antywirusowego.

W praktyce komputery firmy Apple są znacznie lepiej zabezpieczone przez producenta od komputerów z systemami Windows czy Linux, ale nie oznacza to, że są w pełni bezpieczne. Apple posiada przewagę budując zamknięty system operacyjny na wąską liczbę urządzeń. Dodatkowo firma posiada szereg bardzo dobrze działających zabezpieczeń i dba o prywatność swoich użytkowników od czasów, kiedy temat ten nie był jeszcze popularny i modny.

Nie zmienia to faktu, że w zeszłym roku starszy wiceprezes Apple ds. inżynierii oprogramowania - Craig Federighi przekazał dziennikarzom, że

mamy taki poziom złośliwego oprogramowania na Macu, którego nie uznajemy za dopuszczalny

.

Po roku od wypowiedzenia powyższego zdania Apple przygotowuje się do jednej z największych aktualizacji bezpieczeństwa dla wszystkich komputerów pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego macOS.

Apple stale walczy z zagrożeniami na komputerach Mac

Craig Federighi przekazuje, że firma Apple stale walczy ze złośliwym oprogramowaniem na platformie macOS. W okresie od maja 2020 do maja 2021 roku zidentyfikowano 130 rodzajów złośliwego oprogramowania, które zainfekowały łącznie około 300 tysięcy komputerów Mac.

macOS oprócz skanowania wirusów posiada wiele dodatkowych zabezpieczeń
Źródło: apple.com

macOS oprócz skanowania wirusów posiada wiele dodatkowych zabezpieczeń

Źródło: apple.com

Wyżej wymienione informacje są sprzeczne do powszechnego przekonania, że komputery Mac są bezpiecznie i nie grożą im zagrożenia znane użytkownikom komputerów pracujących pod kontrolą Windowsa. Skala zagrożeń jest znacznie mniejsza, ale pod żadnym pozorem nie powinna pozostawać niezauważona.

W 2021 roku Apple zdecydowało się na pozwanie firmy zajmującej się oprogramowaniem szpiegowskim - NSO Group. Szef Apple Security Engineering and Architekturę - Ivan Krastic podkreślał wtedy:

Nasze zespoły ds. wywiadu o zagrożeniach i inżynierii pracują przez całą dobę, aby analizować nowe zagrożenia, szybko łatać luki w zabezpieczeniach i opracowywać wiodące w branży nowe zabezpieczenia w naszym oprogramowaniu i układach scalonych. Apple prowadzi jedną z najbardziej wyrafinowanych operacji inżynierii bezpieczeństwa na świecie i będziemy nadal niestrudzenie pracować nad ochroną naszych użytkowników przed nadużyciami ze strony podmiotów sponsorowanych przez państwo, takich jak NSO Group.

Apple nie pozwala na dostęp do UEFI
Źródło: apple.com

Apple nie pozwala na dostęp do UEFI

Źródło: apple.com

Apple zdecydowało się wydać łatki zabezpieczeń dla wszystkich swoich systemów operacyjnych, aby uniemożliwić pracę oprogramowania szpiegowskiego Pegasus.

Ostatnimi czasy zaktualizowano także starsze urządzenia dla których wsparcie skończyło się wraz z aktualizacją do iOS 12. Decyzja o wydaniu aktualizacji została podjęta wraz z aktualizacją nowszych smartfonów, ponieważ Apple stwierdziło, że luka jest krytyczna i była aktywnie wykorzystywana.

Komputery Mac z inteligentną ochroną przed złośliwym oprogramowaniem

Pod maską systemu operacyjnego macOS wprowadzono ostatnimi czasy szereg zmian w zakresie bezpieczeństwa, a kolejne pojawią się po aktualizacji do macOS 13 Ventura. Nowe mechanizmy sprawiają, że komputery Mac posiadają wbudowaną auto diagnostykę oraz aktywne filtry antywirusowe, które znacząco podnoszą bezpieczeństwo systemu operacyjnego.

Co istotne zmiany te nie wiążą się konkretnie z daną aktualizacją systemu operacyjnego.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy ochrona przed złośliwym oprogramowaniem w systemie macOS zmieniła się bardziej niż w ciągu poprzednich siedmiu lat

- wyjaśnił Howard Oakley.

Apple Privacy dba o prywatność użytkowników
Źródło: apple.com

Apple Privacy dba o prywatność użytkowników

Źródło: apple.com

Teraz przeszła w pełni na tryb pre-emptive, tak samo aktywny jak wiele komercyjnych produktów antywirusowych, pod warunkiem, że twój Mac działa pod kontrolą Catalina lub nowszej wersji.

- dodał w swojej wypowiedzi.

Apple nie chwali się szczegółami technicznymi najnowszych zabezpieczeń wprowadzonych w ostatnich wersjach macOS, ale wszystko wskazuje na wykorzystanie autorskiego rozwiązania bazującego na systemach EDR, które nie są aktualnie dostępne dla indywidualnych odbiorców. Nowe zabezpieczenia antywirusowe firmy Apple pozwalają bowiem oddziaływać aktywnie na zbliżające się zagrożenia i przewidywać ich wystąpienie. Takiej funkcjonalności nie posiadają antywirusy. Warto zaznaczyć, że podobna funkcja jest rozwijana przez firmę Microsoft i stopniowo udostępniania w najnowszych wersjach systemów operacyjnych Windows 10 oraz Windows 11.

Dzięki wdrożeniu nowych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa komputery Mac nie odstają w kwestii zabezpieczeń od całego ekosystemu Apple, który w większości składa się z w pełni zamkniętego oprogramowania (system macOS bazujący na UNIX jest jedynym wyjątkiem). Apple stale wprowadza nowe funkcje z zakresu bezpieczeństwa i prywatności. Ostatnimi czasy były to ulepszenia w systemie MDM (Manager Device Attestation) oraz Mobile Device Management. Wprowadzono również USB Restricted Mode -funkcje uniemożliwiającą dostęp do zablokowanego urządzenia poprzez port USB.

Apple MDM pozwala zadbać o bezpieczeństwo w organizacji
Źródło: apple.com

Apple MDM pozwala zadbać o bezpieczeństwo w organizacji

Źródło: apple.com

Apple oficjalnie nie wypowiada się w sprawie zabezpieczeń firm trzecich na komputery Mac. Firma nie rekomenduje wykorzystywania dodatkowego oprogramowania antywirusowego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200