Mac OS 8 - solidny upgrade

Na rynku pojawiła się już nowa wersja systemu operacyjnego dla Macintoshy.

Na rynku pojawiła się już nowa wersja systemu operacyjnego dla Macintoshy.

Spełniając obietnice, że kolejne wersje systemu operacyjnego Mac OS będą się ukazywać w regularnych odstępach czasu, Apple zaprezentował pakiet Mac OS 8 (znany pod roboczą nazwą Tempo). Prace nad tym produktem nie tylko ukończono na czas, ale jest to rzeczywiście dobra wersja systemu.

Większość zmian wprowadzonych do Mac OS 7.6 dotyczyła jądra systemu - obecnie Apple skoncentrował się na elementach modyfikujących interfejs użytkownika i ułatwiających obsługę systemu, które już w 1996 r. planowano wbudować do pakietu Copland. Użytkownicy testujący wersję beta Mac OS 8 podkreślają, że pracuje on dużo stabilniej niż wersja 7.6.

Najważniejsza wprowadzona zmiana to modyfikacja modułu Finder zarządzającego plikami, folderami i pamięcią systemu, który pracuje obecnie w trybie wielozadaniowym. Inne ulepszenia to nowy interfejs użytkownika wyświetlający grafikę trójwymiarową oraz nowe, zintegrowane narzędzia do nawigacji po zasobach komputera i komunikowania się z Internetem.

Proces instalacji systemu Mac OS 8 przebiega podobnie, jak wersji 7.6. Użytkownik może konfigurować środowisko pracy, instalując tylko niezbędne elementy systemu. Natomiast po instalacji można skorzystać z usług dwóch programów konfigurujących (typu agent), które wspomagają modyfikacje oraz proces podłączania komputera do sieci LAN i Internet.

Nowy Finder pozwala m.in. sortować zasoby komputera według różnych kluczy (daty, nazwy, rozmiaru itp.). Ponieważ pracuje on obecnie w trybie wielozadaniowości, nie trzeba czekać na zakończenie jednego procesu, aby uruchomić następny. Można np. kopiować plik i w tym samym czasie uruchomić inną aplikację. Jest to rozwiązanie, które znacznie zwiększa wydajność pracy.

W Mac OS 8 ulepszono również zarządzanie okienkami - ich przesunięcie w dół ekranu powoduje wyświetlenie jedynie małego paska z identyfikującą nazwą, którego kliknięcie przywraca normalne okno. Ułatwia to znacznie porządkowanie stołu roboczego i dostęp do otwartych plików.

Jedną z ciekawszych opcji, która upraszcza i przyspiesza proces nawigowania po zasobach komputera, jest tzw. technologia spring loaded folders. Polega ona na tym, że konkretną pozycję (np. dokument czy program) można przeciągać od razu przez wiele folderów (tworzących drzewiastą i zhierarchizowaną strukturę), otwierając za każdym razem kolejne okienko. Po wybraniu dowolnego elementu i przeciągnięciu go do foldera, system otwiera go, wyświetlając jednocześnie zagnieżdżone w nim następne foldery. Można w ten sposób nawigować po zasobach komputera, aż użytkownik dotrze do celu. System pracuje inteligentnie, zamykając automatycznie macierzysty folder w momencie wybrania przez użytkownika foldera podrzędnego. Używając tej metody, można w prosty sposób budować szybkie ścieżki dostępu do aplikacji poprzez umieszczenie ich w folderze Apple Menu.

Apple zastosował też menu kontekstowe, które jest wyświetlane w momencie kliknięcia myszą na obiekcie przy jednoczesnym naciśnięciu klawisza CTRL. Umożliwia ono, podobnie jak opcja Shortcut w Windows 95, szybkie inicjowanie wykonania zadań - np. kopiowania lub przemieszczania zasobów systemu. Programiści mogą dodawać elementy wykorzystujące funkcje menu kontekstowego do budowanych przez siebie aplikacji.

Oprócz ulepszonej wersji AppleShare, Mac OS 8 zawiera również moduł Personal Web Sharing (program wprowadzony już do wersji 7.6), który ułatwia współdzielenie dokumentów i plików oraz wymianę informacji w grupach roboczych. Natomiast użytkownicy korzystający z dostępu do Internetu za pomocą modemu mają do dyspozycji ulepszone narzędzie Open Transport/PPP 1.0.1. System Mac OS 8 oferuje również opcję Connect to oraz program, które ułatwiają szybkie nawiązywanie połączeń z siecią.

Mac OS 8 jest atrakcyjną propozycją dla użytkowników komputerów Macintosh i warto dokonać upgrade'u. Oprócz nowego interfejsu i wielu ulepszeń, jest to system, który pracuje stabilniej niż poprzednie wersje.

System operacyjny Mac OS 8

Chociaż architektura systemu nie została zmieniona, to wiele nowych rozwiązań zaproponowanych przez Apple powinno zadowolić zarówno doświadczonych użytkowników, jak i nowicjuszy.

Zalety: interfejs z trójwymiarową grafiką; Finder - praca w trybie wielozadaniowym; kontekstowe menu; ulepszony system wyświetlania zawartości folderów; nowe narzędzia, ułatwiające nawigowanie po zasobach komputera; możliwość współdzielenia plików przez wielu użytkowników; zintegrowane oprogramowanie dla Internetu.

Wady: brak mechanizmów ochrony pamięci; możliwość instalowania tylko na komputerach Macintosh/68040 i Power Mac.

Apple Computer Inc., Cupertino, Calif., http://www.apple.com


TOP 200