MWC: energooszczędna technologia Big.Little (ARM) zyskuje nowych zwolenników

ARM jest twórcą technologii Big.Little, która pozwala budować energooszczędne tablety i smartfony. Na targach MWC ogłoszono, że siedem firm (w tym Samsung, Fujitsu i MediaTek) zamierza jeszcze w tym roku uruchomić produkcję układów wykorzystujących tę technologię i następnie instalować je w budowanych przez siebie mobilnych urządzeniach.

Technologia Big.Little integruje w ramach jednego układu standardowe oraz energooszczędne rdzenie obliczeniowe, dzięki czemu tablety i smartfony mogą pracować zdecydowanie dłużej bez konieczności doładowywania baterii. Układ taki może zawierać np. dwa różne procesory ARM. Pierwszy (może to być najnowszy procesor Cortex-A15) obsługuje wtedy aplikacje wymagające dużej mocy obliczeniowej, a drugi (np. energooszczędny układ Cortex-A7) może obsługiwać rozmowy telefoniczne.

Układy oparte na technologii ARM mają najczęściej asynchroniczną konstrukcję, w ramach której poszczególne rdzenie mogą wykonywać różne zadania (obsługiwać aplikację, grafikę czy komunikować się z siecią). To właśnie te możliwość wykorzystała i rozwinęła firma ARM, opracowując energooszczędną technologię Big.Little.

Zobacz również:

  • Trwa zacięta walka o prymat na rynku układów AI
  • Nadchodzą nowe tablety od Apple

ARM zaprezentował pierwszy raz technologię Big.Little w 2011 roku i chce ją obecnie wprowadzić do 64-bitowych procesorów kolejnej generacji, do układów Cortex-A57 i Cortex-A53. Firma twierdzi, że dzięki niej moc pobieraną przez tablet czy smartfon można zmniejszyć nawet o 70%.

MWC: energooszczędna technologia Big.Little (ARM) zyskuje nowych zwolenników

Exynos 5 Octa

ARM projektuje układy wykorzystujące technologię Big.Little i sprzedaje licencję na ich produkowanie. Można tu wymienić np. firmę Samsung, która wprowadziła tę technologię do swojego ośmiordzeniowego układu Exynos 5 Octa. Zawiera on cztery rdzenie Cortex-A15 i cztery rdzenie Cortex-A7. Samsung pokazał na targach MWC swój pierwszy tablet oparty na układzie Exynos 5 Octa.

Niektóre jednak firmy (takie jak Nvidia czy Texas Instruments) wyrażają się sceptycznie o technologii Big.Little, proponując jednocześnie swoje alternatywne rozwiązania w tym obszarze. Nvidia forsuje np. koncepcję "4+1" i wprowadza ją do swoich układów Tegra. Układ taki zawiera wtedy cztery standardowe rdzenie oraz jeden energooszczędny rdzeń, który obsługuje tylko takie zadania, jak obsługa rozmów oraz wysyłanie i odbieranie komunikatów SMS.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200