MWC: Smartfon firmy ZTE, który można odblokować jednym spojrzeniem

ZTE zaprezentowała na targach MWC smartfon Grand S3, który rozpoznaje użytkownika, gdy ten spojrzy w jego kamerę. Technologia Eyeprint ID powstała we współpracy z firmą EyeVerify.

Eyeprint ID skanuje najpierw tęczówkę oka użytkownika smartfona i zapisuje jej charakterystyczny, niepowtarzalny układ w swojej bazie danych. Następnie za każdym razem gdy użytkowników chce odblokować urządzenie, musi otworzyć szeroko oczy i spojrzeć się w kamerę, a urządzenie porówna układ tęczówki z tym, który jest zapisany w bazie danych i na tej podstawie odblokuje smartfon.

ZTE informuje, że opcja Eyeprint ID będzie na razie używane wyłącznie do odblokowywania smartfonów, ale trwają już pracę nad kolejną wersją rozwiązania, dzięki której technologia będzie mogła współpracować z różnymi mobilnymi aplikacjami.

Zobacz również:

Testy wykazały, że technologia Eyeprint ID sprawdza się w praktyce. Gdy użytkownik umieści smartfon w prawidłowej odległości od swoich oczu, ten potrzebuje tylko jednej sekundy na to, aby potwierdzić tożsamość użytkownika i odblokować urządzenie. Wyświetlacz smatfona przybiera wtedy na chwilę jaskrawo białą barwę, dostosowując wtedy pracę kamery - wykonującej w danym momencie zdjęcie - do oświetlenia panującego na zewnątrz.

Zademonstrowany przez ZTE smartfon Grand S3 obsługuje oczywiście technologię LTE i pracuje pod kontrola systemu operacyjnego Android 4.4. Jest wyposażony w wyświetlacz o przekątnej 5,5 cala (o rozdzielczość 1080 x 1920 pikseli), w czterordzeniowy procesor Snapdragon 801, 3 GB pamięci RAM i w 16 GB pamięci flash.

Smartfon jest obecnie dostępny w sprzedaży w Chinach w cenie ok. 480 USD, ale ZTE zapowiada, że wkrótce pojawi się też w Europie.


TOP 200