MWC: Kolejne firmy idą w ślady Apple iPhone

Możliwe, że w najbliższych latach ekran dotykowy w telefonach komórkowych stanie się standardem. Firmy Sony Ericsson, LG i Samsung pokazały bowiem telefony, których interfejs jest przynajmniej częściowo wzorowany na iPhone. Podobne plany ma Nokia.

Zaprezentowane modele telefonów komórkowych są jednak efektem nieco odmiennego podejścia do możliwości interfejsów dotykowych. Niektórzy producenci traktują ekran jako uzupełnienie klasycznej klawiatury, inni zaś - podobnie jak Apple - całkowicie rezygnują z klawiszy. Zademonstrowane telefony SE, LG i Samsunga mają jeszcze w tym kwartale trafić na rynek. Nokia zapowiada, że jej telefony z ekranem dotykowym wprowadzi do sprzedaży w drugiej połowie 2008 r.

Przedstawiciele wszystkich trzech dostawców przyznają, że kierunek rozwoju interfejsów graficznych wyznacza obecnie iPhone. Ich zdaniem chodzi przede wszystkim o ergonomię użytkowania. "Jeśli ludzie mają kupować więcej coraz bardziej zaawansowanych urządzeń mobilnych to wszystkie rozbudowane funkcje muszą być łatwe do wykorzystania" - mówi Rikard Skogberg z SE. "Dzięki ekranom dotykowym będzie można zrezygnować z niektórych klawiszy. Już dziś nowoczesne smartfony mają ich zbyt dużo" - wtóruje mu Heather Seabrooke z LG.

Zobacz również:

  • Apple zapewni aktualizacje zabezpieczeń iPhone'a przez 5 lat
  • Wskaźnik adopcji iOS 17 rośnie, ale nadal poniżej oczekiwań

Według analityków producenci sprzętu mobilnego muszą uważać, aby nie przesadzić z możliwościami urządzeń obsługiwanych za pomocą dotyku. "Dobry interfejs powinien obsługiwać również klawisze. Przede wszystkim jednak musi być szybki i intuicyjny" - mówi Leif-Olof Wallin, wiceprezes Gartnera.

Więcej o nowych technologiach mobilnych

Zbyt dużo mobilnych systemów operacyjnych

Alcatel-Lucent i NEC razem popracują nad LTE

Więcej Web 2.0 w komórce

Celltrust ułatwi szyfrowanie wiadomości SMS

Bluetooth over Wi-Fi

Mniej za transmisję danych w UE

Google Android debiutuje w Barcelonie

Nowości Nokii na Mobile World Congress

Rozpoczął się Mobile World Congress 2008

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200