MWC 2011: testy Voice over LTE

Operatorzy sieci komórkowych oraz dostawcy infrastruktury telekomunikacyjnej usilnie pracują nad wprowadzeniem usług głosowych w sieciach LTE, od początku stworzonych z myślą o szybkim przesyłaniu danych. Kilka testów VoLTE przeprowadzono na tegorocznych targach Mobile World Congress.

Wprowadzenie możliwości wykonywania połączeń głosowych w sieciach Long Term Evolution przyspieszyłoby znacznie proces adaptacji nowej technologii przez rynek - twierdzi Dan Warren, starszy specjalista ze stowarzyszenia GSMA (GSM Association). Z faktu tego zdają sobie także sprawę operatorzy, którzy są najbardziej zainteresowani budowaniem popytu na usługi związane z LTE.

Podczas tegorocznych targów MWC zaprezentowano działanie mechanizmu VoLTE, którego działanie oparte na znanej od lat, stacjonarnej technologii VoIP (Voice over IP, SIP). Głównym organizatorem testów był Verizon Wireless, amerykański operator komórkowy, planujący już w przyszłym roku wdrożyć VoLTE do swojej sieci. W prezentacji czynny udział wzięli również przedstawiciele GSMA, organizacji promującej nowoczesne rozwiązania w sieciach mobilnych, koncerny LG i Samsung (producenci smartfonów użytych do realizacji połączeń) oraz Alcatel-Lucent i Ericsson (dostawcy infrastruktury sieciowej).

Według doniesień specjalistów uczestniczących w pokazie GSMA-LG-Alcatel-Lucent, jakość przesyłanego głosu była lepsza od tej znanej z tradycyjnych sieci komórkowych GSM/UMTS. Smartfon LG (Revolution) jest wyposażony w kodek HD Voice, który używa szerszego pasma do transferu danych głosowych (przepustowość kanałów w sieciach LTE jest znaczna), co bezpośrednio wpływa na polepszenie parametrów transmisji. Dodatkową zaletą jest fakt, że w sieciach Long Term Evolution występują jedynie minimalne opóźnienia sygnału, dzięki czemu rozmowa staje się jeszcze bardziej komfortowa.

Prace nad technologią Voice over LTE nabrały tempa pod koniec 2009 r. Wówczas 12 operatorów stworzyło grupę roboczą One Voice, której celem jest opracowanie spójnego standardu przesyłania głosu w sieciach LTE. Inicjatywa szybko zyskała poparcie wśród kolejnych graczy rynku telekomunikacyjnego, a wraz z zaangażowaniem się w projekt stowarzyszenia GSMA zmieniła się także nazwa grupy na GSMA Voice over LTE. Jak twierdzą członkowie tej tej organizacji, większość prac nad specyfikacją VoLTE jest już ukończonych, a kolejne kroki ku standaryzacji zostaną poczynione do końca br.

Więcej informacji z Mobile World Congress 2011 w Barcelonie:

MWC 2011: stacje bazowe Air Ericssona oraz Smart WLAN Nokia-Siemens

MWC 2011: Multitasking, IE9 i SkyDrive w drodze do Windows Phone 7

MWC 2011: bramka Ruckus WSG integrująca sieci WLAN z komórkowymi

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200