MWC 2011: stacje bazowe Air Ericssona oraz Smart WLAN Nokia-Siemens

Dzisiaj w Barcelonie zaczyna się Mobile World Congress 2011 (MWC). Wśród wielu prezentowanych na targach nowych rozwiązań dla sieci bezprzewodowych, Ericsson pokaże swoje zmniejszone stacje bazowe nowej generacji Air, a Nokia Siemens Networks - oprogramowanie SmartWLAN integrujące sieci WLAN z sieciami komórkowymi.

MWC 2011 - najważniejsze tematy

Stacja bazowa nowej generacji (obsługującą sieci komórkowe) Ericsson Air (Antenna integrated radio) jest dużo mniejsza niż standardowe BTS-y, ma większy zasięg oraz jest energooszczędna. Można ją stosunkowo szybko i łatwo instalować również w takich miejscach, jak ulice czy wnętrza budynków, gdzie montaż standardowych stacji bazowych jets utrudniony, co zmniejsza koszty budowy sieci komórkowych.

MWC 2011: stacje bazowe Air Ericssona oraz Smart WLAN Nokia-Siemens
W stacjach Ericsson Air jednostka antenowa jest ściśle zintegrowana z jednostką radiową. W stacjach pierwszej generacji podstawowa część stacji (czyli jednostka zawiadująca danymi oraz sygnalizacją) znajduje się w oddzielnej obudowie. Producent zapowiada jednak, że w Ericsson Air kolejnej generacji jednostka ta będzie w pełni zintegrowana z całym rozwiązaniem.

Zobacz również:

  • Polscy uczeni przybliżą kwantowy internet?
  • Podsumowanie IFA 2023 okiem redakcji Computerworld

Stacje Ericsson Air mogą obsługiwać sieci 2G, 3G oraz LTE (Long Term Evolution), i będą dostępne w kilku wersjach, różniących się wielkością. Najmniejsza będzie niewiele większa od opakowania zawierającego litr mleka i będzie miała niewielki zasięg ok. 100 m.

Stacje takie oferują funkcję self-organizing - konfigurują się same, automatycznie bez udziału użytkownika. Po uruchomieniu stacja taka nasłuchuje otoczenie, identyfikując wszystkie znajdujące się w pobliżu inne stacje bazowe i oraz urządzenia radiowe, dostosowując swoją pracę do danego środowiska.

Ericsson zaprojektował rozwiązanie wspólnie z niemiecką firmą Kathrein, specjalizującą się w produkcji anten. Pierwsze stacje tej serii mają pojawić się na rynku w drugiej połowie 2011 r.

Nokia Siemens przygotowała rozwiązanie, które integruje sieci komórkowe i Wi-Fi. Dzięki Smart WLAN Connectivity Solution użytkownicy nie muszą się ręcznie przełączać między tymi dwoma sieciami.

Technologia Smart WLAN ułatwia życie zarówno użytkownikom korzystającym z usług hotspotów i sieci komórkowych, jak i operatorom, którzy nimi zarządzają. Operatorzy mogą wtedy obsługiwać ruch generowany w obu tych sieciach, używając do tego celu tych samych narzędzi i funkcji (uwierzytelnianie, rozliczanie czy wymuszanie określonych polityk).

Pakiet Nokia Siemens Smart WLAN Connectivity Solution ma być dostępny komercyjnie w pierwszej połowie 2011 r. Będzie oferować takie funkcje, jak: zarządzanie urządzeniami, uwierzytelnianie, serwer kontrolujący polityki oraz Flexi Network Gateway (bramka, dzięki której hotspoty Wi-Fi i sieć komórkowa są zintegrowane i postrzegane jako jedna logiczna całość).

Czytaj też:

Mobile World Congress 2011 za pięć dni

Technologia lightRadio z Bell Labs: mniej masztów i anten

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200