MTS 2012: Windows 8 "gwiazdą wieczoru"

Już po raz siódmy pasjonaci nowych technologii IT oraz przedstawiciele biznesu spotkali się na jednej z największych konferencji w tej części Europy, czyli Microsoft Technology Summit, która od wczoraj na dwa dni zagościła w Warszawskim Centrum EXPO XXI.

Windows 8 był główną "gwiazdą" MTS 2012
MTS 2012: Windows 8 "gwiazdą wieczoru"

Windows 8 był główną "gwiazdą" MTS 2012

Konferencja jest skierowana głównie do administratorów systemów, projektantów baz danych, specjalistów od zabezpieczeń, a także programistów. MTS to dobra okazja na poznanie najnowszych rozwiązań Microsoft oraz trendów w dziedzinie IT. Warto zauważyć, że z roku na rok rośnie liczba uczestników tej konferencji, tym razem udział w niej wzięło ponad 3 tysiące osób, co świadczy dużym zainteresowaniu technologiami Microsoft.

Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem "Windows, Windows, Windows" i chyba nikogo nie może to dziwić, gdyż na kilka dni przed jej rozpoczęciem odbyła się premiera nowego systemu Windows 8.

Windows 8 na pierwszym planie

Oficjalnego otwarcia MTS 2012 dokonał Dariusz Piotrowski, pełniący funkcję dyrektora generalnego Microsoft Polska. Podczas sesji generalnej przekonywał on, że wprowadzenie na rynek Windows 8 na kilka najbliższych lat nakreśli nową rzeczywistość dla samego Microsoftu oraz partnerów firmy. Przedstawił wizję przewidywanego rozwoju technologii IT i ich wykorzystania zarówno przez użytkowników indywidualnych, jak również w środowisku biznesowym oraz historię rozwoju technologicznego branży IT na przestrzeni lat. Prezentacja Dariusza Piotrowskiego miała na celu przekonanie uczestników, że Windows 8 unifikuje technologie informatyczne tak, aby korzystanie z narzędzi jakich dostarcza Microsoft było proste i bezproblemowe.

Polecamy Darmowy (prawie) klaster wirtualizacyjny

W kolejnej prezentacji Rafał Albin, Dyrektor Grupy Produktowej Windows oraz Marcin Klimowski Windows Business Development Manager, na przykładach funkcji i zastosowań Windows 8 zapewniali, że system ten tak naprawdę został stworzony przez samych użytkowników i jest zgodny z ich oczekiwaniami i wymaganiami. Oprócz tego, że dobrze sprawdza się w komputerach domowych, jest jednocześnie dobrym rozwiązaniem do zastosowań w środowiskach korporacyjnych.

Ścieżki techniczne

Po prezentacjach plenarnych rozpoczęły się sesje techniczne zorganizowane w siedem tematycznych ścieżek, wśród których z pewnością każdy uczestnik znalazł coś interesującego dla siebie. W tym roku szczególnym zainteresowaniem cieszą się sesje związane z Windows 8 oraz tematyką SQL Server 2012 i zmianami w Active Directory w kontekście Windows Server 2012. Szczególnie wielu słuchaczy przyciągnęła sesja Mariusza Kędziory "Windows 8: Specjalisto IT - Niech Moc Będzie z Tobą", gdzie prelegent na przykładach pokazał sposób zarządzania Windows 8 w środowisku korporacyjnym, a w szczególności nowe funkcje zarządzania systemem przeznaczone dla administratorów.

Polecamy Windows 8 - walka Microsoftu o rynek tabletów

Na konferencji na dobre zagościł David Chapell. Jego wystąpienia cieszą się wśród polskich słuchaczy niesłabnącym zainteresowaniem. Tym razem opowiedział dlaczego usługi SaaS (Software as a Service) są ważne nie tylko z punktu widzenia technologicznego, ale również biznesowego.

Specjalnie dla uczestników 7 edycji konferencji organizator przygotował dodatkową porcję wiedzy w postaci trzynastu 30-minutowych, unikatowych sesji eksperckich, odbywających się podczas przerwy na lunch. W ten sposób każdy uczestnik głodny wiedzy mógł pogłębić swoją wiedzę na wybrany temat.

Grzechy administratorów

Jedną z ostatnich sesji poprowadziła Paula Januszkiewicz, zajmująca się profesjonalnie bezpieczeństwem i posiadająca status Microsoft MVP (Most Valuable Professional). Wskazała na 10 grzechów administratorów, które powtarzają się przy audytach bezpieczeństwa w różnych firmach.

Polecamy Testy penetracyjne: Kilka ciekawych narzędzi

Ekspertka pokazała jak łatwo wydobyć hasła np. z rejestru - a uruchamianie usług na swoim koncie (np. administratora) wcale nie jest rzadkością. Napiętnowała także korzystanie ze starego oprogramowania (pokazując w jaki sposób w Windows XP dostać więcej niż dał nam administrator) a także pirackiego (co prócz konsekwencji prawnych często powoduje, że zainstalujemy w systemie nie tylko to co chcieliśmy).

Ekspertka zwróciła też uwagę na to jak ważne jest monitorowanie sieci. Wśród pozostałych grzechów pojawiły się m.in: ignorowanie dostępu offline, nieprawidłowa implementacja kryptografii czy brak dokumentacji. Każdy z 10 "grzechów" poparty był praktycznymi przykładami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200