MSWiA unieważnia przetarg na system łączności TETRA

Jak się nieoficjalnie dowiadujemy, powodem jest przedłużający się przetarg, co spowoduje, że Ogólnokrajowy Cyfrowy System Łączności Radiowej tzw. TETRA nie zadziała na mistrzostwa europy w piłce nożnej Euro 2012. A skoro tak, to przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji postanowili rozszerzyć zakres projektu na całą Polskę i unieważnić dotychczasowy przetarg.

Piotr Kołodziejczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, oświadczył dzisiaj (6 kwietnia) na konferencji Computerworld Państwo 2.0, że zamierza unieważnić przetarg na rządowy system łączności radiowej. Tym samym musi w najbliższym czasie przedstawić scenariusz alternatywny. Tymczasem Polska jest ostatnim krajem w Europie, który nie buduje jednolitej, zintegrowanej sieci w standardzie TETRA, przeznaczonej dla rządowych służb ratunkowych i policyjnych. Jak się wcześniej mówiło, szacowana wartość projektu ogólnopolskiego "TETRY" to ok. 500 mln zł.

Przetarg na Zaprojektowanie budowę i wdrożenie Ogólnokrajowego Cyfrowego Systemu Łączności Radiowej - etap I (OCSŁR) ogłoszono we wrześniu 2010 r. Gdy przedstawiciele Centrum Projektów Informatycznych MSWiA otworzyli wówczas koperty z ofertami na OCSŁR. Pojawiły się wszystkie największe firmy.

Alcatel-Lucent wybrał na partnera włoską firmę Selex Communication, która u nas pracowała m.in. dla Straży Granicznej. Wielki francuski koncern przemysłu obronnego Thales postawił na polską spółkę-córkę i z nią zawiązał konsorcjum. Ofertę złożyło również konsorcjum w składzie: Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, IABG (Niemcy) - zajmująca się różnymi aspektami bezpieczeństwa oraz SAIC - amerykański integrator, specjalizujący się w przedsięwzięciach na rzecz poprawy bezpieczeństwa infrastruktury. Ta oferta wzbudziła największe zaskoczenie. Wasko zdecydowało się na samodzielny start, podobnie jak Siemens. Motorola Polska połączyła siły ze swoimi spółkami w Polsce i w Niemczech. Natomiast EADS Defence & Security zaprosił do współpracy ATM. Wreszcie do przetargu przystąpiło Asseco Poland z dwoma mniejszymi spółkami Texel i Safeguard.

Komisja Przetargowa - po zapoznaniu się z ofertami - miała ogłosić pięć, które kwalifikują się do następnego etapu przetargu ograniczonego. Wówczas mieliśmy dowiedzieć się, ile zażądają oferenci za zbudowanie OCSŁR. Przypomnijmy, Polska jako ostatnia w Europie ogłosiła przetarg na budowę systemu cyfrowej radiowej łączności dla służb porządkowych i ratowniczych. Wrzesień 2010 r. to był ostatni moment, aby zdążyć z budową systemu, bez którego nie da się bezpiecznie zorganizować mistrzostw europy w piłce nożnej Euro 2012.

Ogłoszony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przetarg został podzielony na kilka etapów. W pierwszym - który obejmował wymieniony wyżej przetarg - przewidywał budowę nowej sieci radiowej w ciągu trzech lat w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Trójmieście, aglomeracji śląskiej oraz ich okolicach. Z powodu przedłużającego się przetargu, z wdrożeniem systemu TETRA na Euro 2010 nie zdążymy. Teraz więc - zgodnie z nową koncepcją - budowany będzie od razu system ogólnopolski.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200