MSP w rękach CHS

Dzięki przejęciu czeskiej firmy TH'system, CHS Electronics ma szansę stać się największym dystrybutorem w Polsce.

Dzięki przejęciu czeskiej firmy TH'system, CHS Electronics ma szansę stać się największym dystrybutorem w Polsce.

Cztery wschodnioeuropejskie firmy, jedną zachodnioeuropejską i jedną w Ameryce Łacińskiej przejął w tym roku CHS Electronics, trzeci co do wielkości dystrybutor na świecie. Ich obroty szacowane są na 640 mln USD. Dzięki fuzjom CHS Electronics ma szansę zwiększyć swoje obroty do 1 mld USD w regionie wschodnioeuropejskim.

Ostatnia fuzja z TH'system może spowodować, że grupa CHS Electronics w Polsce, składająca się z firm , Karma i MSP, stanie się drugim, a być może i pierwszym polskim dystrybutorem, wyprzedzając w przychodach za br. JTT Computer i Computer 2000 Polska. W roku 1996 trzy wymienione firmy – zgodnie z raportem „Computerworld Top 200” – uzyskały przychody rzędu 73 mln USD, podczas gdy wartość sprzedaży lidera na tym rynku - JTT Computer - wyniosła 65 mln USD. ABC Data, MSP, jak i Karma osiągnęły w ub.r. 100% wzrost.

Nie wiadomo jeszcze jak będzie wyglądała integracja polskich spółek CHS Electronics . Przedstawiciele nie ukrywają, że utrzymanie status quo nie służy interesom CHS Electronics w Polsce. „Nie wiemy jeszcze jaka decyzja zostanie podjęta, ale na pewno w naszym interesie leżałaby pełna integracja obu spółek” – twierdzi Krzysztof Musiał, prezes ABC Data. Decyzja będzie podjęta jednak na europejskim, a nie lokalnym szczeblu, co oznacza, że CHS Electronics może nawet zachować wewnętrzną konkurencję swoich spółek w Polsce. W przeciwieństwie do Karmy, MSP/TH'system jest dystrybutorem szerokoliniowym, którego oferta, lokalizacja i klienci pokrywają się niemalże w całości z ofertą ABC Data. Wyjątkiem są firmy 3Com i IBM, których produktów MSP nie rozprowadza już od kryzysu finansowego spółki, tj. wiosny br.

Dla przedstawicieli MSP, CHS Electronics jest najlepszym partnerem strategicznym. „Nie mogliśmy sami utrzymać tak wysokiego udziału w rynku” – twierdzi Marek Goschorski, prezes zarządu MSP. Marek Goschorski i Jacek Kotur, dyrektor generalny MSP, liczą, że firma pozostanie spółką uzależnioną od CHS Electronics jedynie finansowo, a działać będzie niezależnie. „Liczymy, że klienci i być może logistyka pozostaną niezależne” – stwierdził Marek Goschorski.

„Szukamy dobrego, silnego i jednorodnego kanału sprzedaży” - stwierdził Piotr Smólski, prezes Hewlett-Packarda, komentując decyzję o fuzji CHS Electronics i TH’system. On i Jan Smólski, prezes Compaq Computer w Polsce niedwuznacznie sugerują, że z punktu widzenia dostawcy najlepszym rozwiązaniem byłoby całkowite połączenie obu firm. „Mam wrażenie, że w Polsce jest miejsce na 3 najwyżej 4 dystrybutorów. Fuzja na tym rynku jest całkowicie naturalna” – wyjaśnił Jan Smólski.

Negocjacje dotyczące przejęcia TH'system, której działalność na czeskim rynku była głównym powodem zainteresowania CHS Electronics, trwały już od wiosny br. W tym czasie MSP borykała się z problemami finansowymi, a polska spółka TH'system przestała sprzedawać produkty firmy 3Com i straciła na korzyść JTT Computer kontrakt dystrybucyjny z IBM. Nieoficjalnie wiadomo, że najważniejszym celem dla MSP w br. było - nawet kosztem zysku - utrzymanie płynności finansowej i podpisanych kontraktów.


TOP 200