MŚP mniej zainteresowane cloud computing niż duże przedsiębiorstwa

Według najnowszego raportu Forrester Research, przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 1000 pracowników są bardziej zainteresowane serwerami wirtualnymi w chmurze niż firmy z mniejszą liczbą pracowników.

Jedna czwarta ankietowanych przedsiębiorstw korzysta, lub ma takie plany, z hostowanych serwerów wirtualnych w formule "pay-per-use", takich np. jak oferowane przez Amazon Elastic Compute Cloud. Hostowane serwery wirtualne są w planach 18 proc. firm średnich (od 100 do 999 pracowników) i 15 proc. małych firm (od 6 do 99 pracowników).

Rezultaty te zaprzeczają obiegowym opiniom, że średnie i małe przedsiębiorstwa są bardzie zainteresowane skorzystaniem z oferty cloud typu "infrastruktura jako usługa" (IaaS - Infrastructure-as-a-Service).

Według analityków Forrester, istnieje prosta zależność między wielkością firmy a stopniem jej zainteresowania hostowanymi serwerami wirtualnymi. Zaprzecza to funkcjonującym stereotypom, że z powodu braku w małych przedsiębiorstwach doświadczonego personelu IT, a także środków na inwestycje, są one bardziej zainteresowane usługami zewnętrznymi, takimi jak IaaS, niż większe firmy. Prawdopodobna przyczyna tego stanu rzeczy leży w tym, że większe firmy są bardziej przychylnie nastawione na przyjmowanie nowych trendów w IT, a tym samym i w stosowaniu wirtualizacji serwerów x86, co jest warunkiem wstępnym wprowadzenia technologii CaaS (Computing-as-a-Service) - wewnętrznie lub zewnętrznie.

Większość przedsiębiorstw planujących wykorzystanie hostowanych serwerów wirtualnych, dostarczanych przez zewnętrznego usługodawcę, w rzeczywistości tego jeszcze nie zrobiła, ale poziom zainteresowania takimi usługami określa możliwość szybkiego wzrostu tego rynku.

Duże firmy wykazują także większe zainteresowanie uzyskaniem możliwości przetwarzania na serwerach wirtualnych od zewnętrznego dostawcy niż budowanie dla swoich użytkowników wewnętrznej sieci serwerów wirtualnych, użytkowanych w formule pay-per-use. To także zaprzecza obiegowym opiniom, że przedsiębiorstwa będą bardziej zainteresowane w budowaniu wewnętrznych “cloud" dla CaaS niż zakupu takich usług u usługodawców zewnętrznych.

Z badań wynika, że 22 proc. przedsiębiorstw wdrożyło lub planuje wdrożenie wewnętrznej cloud. Takie same plany ma 17 proc. średnich firm i 10 proc. małych. Tak więc wszystkie trzy kategorie firm są bardziej zainteresowane w uzyskaniu hostowanych serwerów wirtualnych od dostawcy komercyjnego niż budowaniem prywatnych clouds.

Badania przeprowadzono z udziałem przedstawicieli z 926 przedsiębiorstw, 741 firm średniej wielkości i 577 małych firm w Ameryce Północnej i Europie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200