MSP lansuje CorelDRAW V. 3.0

Mimo szczytów kanikuły, mimo suszy stulecia, w warszawskim światku informatycznym nie było posuchy. 5 sierpnia, w samo południe, w zapełnionej po brzegi Sali Balowej Hotelu Marriott odbyła się prezentacja możliwości najnowszego pakietu CorelDRAW wersja 3.0.

Mimo szczytów kanikuły, mimo suszy stulecia, w warszawskim światku informatycznym nie było posuchy. 5 sierpnia, w samo południe, w zapełnionej po brzegi Sali Balowej Hotelu Marriott odbyła się prezentacja możliwości najnowszego pakietu CorelDRAW wersja 3.0.

Kanadyjska Corel Corporation jest renomowanym producentem oprogramowania graficznego i obsługującego urządzenia z interfejsem SCSI oraz twórcą standardów w tej dziedzinie. Jeden z jej głównych produktów - CorelDRAW to bogato wyposażony pakiet graficzny, który uzyskał dominujące miejsce na rynku oprogramowania ilustracyjnego dla komputerów PC. O skali możliwości tego programu świadczy fakt, że był on stosowany przy tak różnych zadaniach jak projektowanie samolotów bojowych MIG-29 czy banknotów Republiki Słowenii.

W skład najnowszej wersji programu, którą prezentował Thomas Miklikowski z kanadyjskiej korporacji, wchodzi bogaty zestaw narzędzi graficznych, m.in. programy do precyzyjnego ilustrowania, tworzenia wykresów, fotoretuszu, malowania i opracowywania grafiki instruktażowej. W porównaniu z poprzednią wersją, Corel dodał do pakietu trzy moduły (CorelPHOTO-PAINT, CorelCHART i CorelSHAW) i wzbogacił już istniejące.

W zestawie zawarto, licencjonowane z programu PhotoFinish, moduły malowania i analizy obrazów, tworząc w ten sposób program CorelPHOTO-PAINT. Dzięki niemu użytkownik może szybko tworzyć obrazy wysokiej (zbliżonej do fotograficznej) jakości i wykorzystywać je w prezentacjach, slajdach i publikacjach opracowywanych przy pomocy programów DTP. CorelPHOTO-PAINT umożliwia edycję i wzbogacanie rysunków i zeskanowanych fotografii, które można następnie importować do programów CorelDRAW i CorelSHOW oraz do procesorów tekstu.

CorelCHART to nowy moduł graficznej wizualizacji danych. Pozwala tworzyć wykresy bazujące na danych wprowadzanych bezpośrednio oraz importowanych z popularnych programów jak Excel, Lotus 1-2-3, Harvard Graphics czy dBase. Dzięki mechanizmowi Dynamicznej Wymiany Danych (Dynamic Data Exchange - DDE) możliwe jest tworzenie połączeń np. z Excelem czy Lotusem 1-2-3, eliminujących konieczność ponownego wprowadzania danych. Możliwe jest także tworzenie ponad 100 różnych typów wykresów, w tym trójwymiarowych i tworzonych z piktogramów. Wykresom trójwymiarowym można nadawać dowolną orientację przestrzenną.

Moduł prezentacyjny CorelSHOW pozwala zebrać, uporządkować i zaprezentować materiały pochodzące z modułów CorelDRAW, CorelCHART i CorelPHOTO-PAINT oraz wszystkich programów działających jako aplikacje obsługujące (serwery) z wykorzystaniem mechanizmu Łączenia i Osadzania Obiektów (Object Linking and Embedding - OLE). Użytkownicy mają do dyspozycji szereg profesjonalnie zaprojektowanych podłoży, liczne sposoby przechodzenia między poszczególnymi slajdami oraz efekty animacyjne. W trakcie przekazu prelegent ma możliwość podświetlania wybranych fragmentów slajdów, w celu zwrócenia uwagi audytorium na istotne dane.

Walory jakościowe systemu podnosi zastosowanie modułu TRAUMATCH. Został on opracowany do obsługi elektronicznego składu grafiki i zapewnia m.in. płynną gradację kolorów oraz przyciemnianie bądź rozjaśnianie barw bez zmiany odcienia.

Dzięki tym i innym nowościom ColeDRAW 3.0 stał się jednym z najwszechstronniejszych pakietów graficznych, przeznaczonym zarówno dla nowicjuszy (rozbudowany, czuły na kontekst system HELP) jak i dla profesjonalistów. Dyskietki pakietu zawierają 153 kroje pisma, ponad 4500 clipartów, symboli, szablonów (dołączany dysk kompaktowy zawiera 100 dodatkowych krojów pisma oraz ponad 12 tys. clipartów i symboli. Wersja polska dostępna będzie w styczniu 1993 r.

Jak poinformował Marek Goschorski z MSP, promocyjna cena najnowszego pakietu CorelDRAW przez pół roku w Polsce (i w innych krajach tej części Europy) będzie wynosiła tylko 4.060 tys. zł, tj. prawie dwukrotnie mniej niż w krajach zachodnich oraz poniżej aktualnej ceny wersji 2.01. Produkty Corela można nabywać u oficjalnych partnerów MSP, których jest w całej Polsce przeszło 350, w tym 94 w Warszawie i 30 we Wrocławiu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200