MS obstaje przy patencie na XML

W ubiegłym miesiącu koncern z Redmond złożył wnioski w urzędach patentowych w Unii Europejskiej oraz Nowej Zelandii. Microsoft zamierza zastrzec opracowaną przez siebie metodą zarządzania dokumentami wykorzystująca język XML, dostępną w Office 2003. Plany MS nie podobają się programistom z kręgu open-source.

Microsoft swoją decyzję tłumaczy w sposób dosyć pokrętny: - "Jeżeli nie opatentujemy własnego wynalazku lub rozwiązania, zrobi to ktoś inny. A wtedy nie będziemy mogli udostępnić pozostałym technologii, które będą własnością kogoś innego" tłumaczy Carol Leishman z nowozelandzkiego oddziału Microsoftu. nawiązuje on do ubiegłorocznej decyzji MS o udostępnieniu programistom schematów XML, zastosowanych w najnowszym pakiecie biurowym - Office 2003. Zdaniem Petera Harrisona prezesa Open Source Society z Nowej Zelandii, MS z patentem w ręku będzie decydował kto dostanie lub nie licencję na technologię schematów XML.

Zdaniem obserwatorów rynku, MS zastrzegając metodę zarządzania dokumentami w pakiecie Office 2003 może dążyć do uniemożliwienia producentom konkurencyjnych aplikacji biurowych (np. Sun Microsystems) możliwości łatwej wymiany danych w standardzie XML. Administracja na całym świecie, także w Polsce skłania się ku wykorzystaniu XML jako otwartego standardu wymiany danych dla wszystkich systemów informatycznych.

Zobacz również:

  • W tym rankingu Samsung nie ma sobie równych
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200