MS-DOS 6.2 - wyjątkowo szybki upgrade

Microsoft Corp. w zapowiadanym MS-DOS 6.2 zamierza poprawić zauważone usterki wersji 6.0 oraz dołączyć właściwości, jakie wcześniej planowano umieścić dopiero w wersji DOS 7.0.

Microsoft Corp. w zapowiadanym MS-DOS 6.2 zamierza poprawić zauważone usterki wersji 6.0 oraz dołączyć właściwości, jakie wcześniej planowano umieścić dopiero w wersji DOS 7.0.

Zdziwienie budzi fakt, że upgrade DOS ma wejść na rynek zaledwie w parę miesięcy po rozpoczęciu sprzedaży DOS 6.0, który ukazał się na rynku w marcu br. Normalny cykl upgrade'owania trwa w firmie Microsoft 12-18 miesięcy. Jak zapowiadają przedstawiciele Microsoft MS-DOS 6.2 będzie dostępny w ostatnim kwartale br. za symboliczną dopłatą. Można go będzie także "ściągnąć" z informacyjnej bazy CompuServe.

Wśród nowych właściwości jakie oferuje MS-DOS 6.2 znajdzie się aplikacja, która skanuje powierzchnię dysku i zaznacza, a o ile jest to możliwe naprawia, uszkodzone obszary na dysku twardym. Aplikacja ta uniemożliwa zapis skompresowanych plików na zdefektowanych sektorach dysku twardego.

Kolejna nowość upgrade'u to technologia "DoubleGuard", która "pilnuje" poprawności spakowanych przy użyciu DoubleSpace plików danych. Niektóre programy, szczególnie gry komputerowe, mogły zapisywać swe dane w tych samych obszarach pamięci, co dane, odpowiedzialne za poprawne rozpakowanie plików. "DoubleGuard" nie dopuszcza do takich ekscesów.

W ulepszonej wersji DOS umieszczono również nową wersję aplikacji SmartDrive, która ostrzega przed wyłączeniem komputera PC, o ile dane z "cache" nie zostały przepisane na dysk. Nowa wersja programu obsługującego "cache" będzie dostępna na CompuServe już za dwa miesiące.

Kolejne usprawnienia systemu DOS, planowane wcześniej do umieszczenia w wersji 7.0, to możliwość łatwego zabootowania się (startu) systemu z jednoczesnym uruchomieniem DoubleSpace czy możliwość bootowania się w sposób interaktywny, zależnie od poleceń warunkowych zapisanych w pliku Autoexec.bat. DOS 6.0 współpracuje w tym zakresie z plikiem Config.sys.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200