MCI zmniejsza inwestycje

Fundusz może zakończyć ten rok finansowy stratą netto przekraczającą 8 mln zł. Pomimo zapowiadanego wcześniej zwiększenia ilości spółek portfelowych do szesnastu, firma ograniczy inwestycje i utrzyma dotychczasową liczbę podmiotów zależnych.

Wrocławski fundusz MCI Management zakończy bieżący rok obrachunkowy stratą na poziomie około 8 mln zł. W tej kwocie zostanie uwzględniona rezerwa w wysokości 7,7 mln zł na utratę 100% wartości posiadanych akcji spółki Poland.com oraz utratę wartości innych aktywów internetowych. W skład grupy MCI, oprócz funduszu, wchodzi jedenaście spółek portfelowych, pięć internetowych - Poland.com SA, Bankier.pl SA, Polski Portal Ubezpieczeniowy SA, Travelplanet.pl SA i Cubeteam.com SA oraz sześć spółek informatycznych - JTT Computer SA, CCS SA, Process4E SA, Biprogeo SA, S4E SA oraz Synergy Polska.

Strata na poziomie 8 mln zł powstała już w ciągu pierwszego półrocza. Kolejne miesiące roku zostaną poświęcone na realizację planu redukcji kosztów, tak aby poziom straty nie uległ zwiększeniu. Koszty netto jakie ponosi fundusz w ciągu jednego roku działalności to średnio 2,5 mln zł. Zostały one ograniczone o około jedną czwartą dzięki działaniom restrukturyzacyjnym.

Zobacz również:

  • Indie znoszą zakaz wykorzystywania kart operatora MasterCard
  • Sytuacja makroekonomiczna nie wpływa na Apple
  • Oracle tnie koszty i zwalnia pracowników?

W związku z panującą dekoniunkturą na rynku internetowym i coraz mniejszym zainteresowaniem inwestycyjnym spółkami z sektora informatyczno-technologicznego, MCI postanowił ograniczyć zapowiadane kilka miesięcy temu inwestycje. Jeszcze w maju br. fundusz informował, że do końca br. zwiększy dwukrotnie ilość posiadanych wówczas spółek z ośmiu do około szesnastu. Obecnie MCI zamierza skupić się na poprawie sytuacji finansowo-rynkowej firm zależnych, tak aby w jak najkrótszym czasie stały się rentowne. Jeśli dojdzie do kolejnych inwestycji, będą one dotyczyły spółek z sektora informatycznego, nie internetowego. Edyta Jaroszkiewicz, rzecznik prasowy w MCI Management powiedziała, że jednocześnie fundusz szuka inwestorów strategicznych dla swoich spółek portfelowych. W lipcu br. MCI rozpoczął tworzenie działu corporate finance, którego zadaniem jest właśnie pozyskiwanie inwestorów zainteresowanych zakupem spółek zależnych funduszu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200