MCI chce współpracować z aniołami

Wrocławski fundusz rozgląda się za nowymi inwestycjami, na które chce przeznaczyć nawet 30 mln euro. MCI Management uruchomiło program partnerski pod nazwą - "Anioł Biznesu" w ramach którego poprzez osoby prywatne czy spółki doradcze zamierza docierać do ciekawych przedsięwzięć w branży technologicznej potrzebujących kapitału na rozwój. MCI zainteresowane jest głównie inwestycjami w niszowe spółki informatyczne, firmy dostarczające rozwiązania mobilne czy działające w sektorze B2C.

Nowy program partnerski jest jednym z elementów przyjętego planu strategicznego na lata 2004 - 2006 r. Zakłada on wyjście z co najmniej 3 przedsięwzięć i jednoczesne zwiększenie liczby spółek portfelowych nawet do 20 (obecnie 11). "Analizujemy teraz ok. 30 projektów. W przypadku 5 - 10 z nich rozmowy są już dosyć zaawansowane. Ostatecznie jeszcze w tym roku zainwestujemy w 2 do 4 przedsięwzięć. Sądzę, że już we wrześniu będziemy mogli podać więcej informacji na ten temat" - mówi Andrzej Jasieniecki, menedżer inwestycyjny MCI Management.

Na nowe inwestycje MCI chce bezpośrednio przeznaczyć 10 mln EUR, dodatkowe 20 mln EUR, ma pochodzić z nowego funduszu TechVenture 2.0, który w przyszłym roku MCI chce uruchomić wraz z kilkoma partnerami inwestycyjnymi. Plany MCI zakładają poszerzenie działalności na inne rynki europejskie (m.in. Czechy, Słowacja). Pierwszym krokiem ku temu było uruchomienie w czerwcu przedstawicielstwa w Pradze. Jego zadaniem będzie penetrowanie lokalnego rynku pod kątem nowych inwestycji lub rozszerzenia działalności spółek portfelowych MCI.

Zobacz również:

  • Chińskie drony wycofane z Rosji i Ukrainy
Co w portfelu MCI:

- Travelplanet.pl S.A.

- Bankier.pl SA

- One2One.pl sp. z o.o.

- Iplay.pl sp. z o.o.

- GeoTechnologies sp. z o.o.

- Process4E SA

- CCS SA

- S4E SA

- Bipreogeo SA

- CK Adax sp. z o.o.

- Technopolis sp. z o.o.

Planowane wyjścia MCI z wybranych inwestycji prawdopodobnie w pierwszej kolejności dotyczyć będą Travelplanet i CCS. Zarząd MCI opracowuje odpowiednie scenariusze takich działań. Travelplanet mogłaby wejść na giełdę na przełomie I i II kwartału przyszłego roku. Wszystko zależy oczywiście od wyników spółki i utrzymania się powracającego, dobrego klimatu inwestycyjnego. Do już realizowanych nowych projektów MCI należy utworzenie spółki Technopolis, poprzez którą w zmienionej formule MCI chce kontynuować działalność JTT. Pierwszym etapem było odkupienie w czerwcu spółki Centrum Komputerowe Adax. Na jej bazie ma powstać Mediaplanet.pl - internetowe centrum sprzedaży elektroniki. MCI jak dotychczas nie chce ujawnić czym Mediaplanet ma wyróżniać się od innych tego typu przedsięwzięć. "Projekt ma ręce i nogi" - zapewnia Andrzej Jasieniecki.

Przypomnijmy, że MCI wraz z zarządzaną przez Marka Borzestowskiego firmą Sokrates Inwestycje, utworzyło także spółkę PWM SA (Portal Wykup Menedżerski). Do MCI należy 80% jej akcji. Nowy podmiot złożył ofertę wykupu Wirtualnej Polski za 36 mln zł. Kwota ta ma umożliwić spłatę wszystkich zobowiązań WP. Plan MCI wobec portalu zakłada sprzedaż ok. 10% akcji wszystkim pracownikom portalu. Sytuacja WP jednakże coraz bardziej się komplikuje. (wiecęj o WP tutaj)

***

Anioł Biznesu nie jest hasłem wymyślonym przez MCI na potrzeby programu partnerskiego. "Anioły Biznesu" (Business Angels) to międzynarodowa inicjatywa skupiająca przedstawicieli środowisk biznesowych, której celem jest promowanie inwestowania prywatnego kapitału w różnego rodzaju obiecujące przedsięwzięcia na wczesnym etapie. Na świecie działalność "Business Angels", tzw. nieformalnych inwestorów, zyskuje coraz szerszy zasięg i jest pewną alternatywą dla funduszy typu Venture Capital czy Private Equity.

W kraju niedawno działalność rozpoczęła organizacja PolBAN - Polska Sieć Aniołów Biznesu, będąca członkiem European Business Angels Network.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200