MCI chce budować hotspoty

Fundusz objął większościowy pakiet udziałów w spółce Hotlan. Docelowo MCI chce przeznaczyć na tą inwestycję 1,2 mln zł. Inwestycje w HotLan będą realizowane w transzach, zaś koszt całego projektu może być niższy, jeśli MCI pozyska partnerów do rozwoju nowej firmy. W pierwszym etapie fundusz wyłoży 60 tys. zł, za które nabędzie 90 proc. udziałów spółki. Szefem firmy będzie Tomasz Kępiński, założyciel i były prezes przejętej przez Netię spółki Polbox.

WiFi w Europie Zachodniej

Firma analityczna FirstPartner oblicza, że obecnie w krajach Europy Zachodniej znajduje się około 28 mln urządzeń przystosowanych do korzystania z hotspotów. Regularnie korzysta z nich 4 mln użytkowników czyli ok. 14 proc. Do końca roku 2007 liczba urządzeń wzrośnie do 73 mln, zaś liczba użytkowników do 19 mln .

Kwota ta zostanie wykorzystana na organizacje firmy, rozruch i pozyskanie strategicznych partnerów. Cel projektu to budowa ogólnopolskiej sieci punktów hotspot. - W ocenie funduszu wciąż drogi dostęp do Internetu oraz wzrost liczby urządzeń mobilnych z kartami WiFi będzie sprzyjał szybkiej dynamice wzrostu tego rynku - podaje MCI. HotLan nie obawia się także oferty operatorów GSM, budujących własne sieci, gdyż zamierza oferować "swoje usługi ściśle w powiązaniu z ofertą właściciela lokalizacji, w której zainstalowane zostaną hotspoty".

Urządzenia WiFi w Polsce

HotLan szacuje aktualną liczbę użytkowników urządzeń z technologią WiFi na nieco ponad 100 tysięcy. W ubiegłym roku

ich liczba wynosiła niespełna 10 tys.

Funkcję prezesa spółki pełnić będzie Tomasz Kępiński, założyciel i były prezes Polbox sp. z o.o. Po wejściu inwestora strategicznego (duńskiej grupy TDC) Kępiński piastował w TDC Internet Polska stanowisko wiceprezesa ds. rozwoju biznesu.

Hotlan będzie musiała zmierzyć się z sporą konkurencją. Ogólopolską działalność w zakresie bezprzewodowego dostępu do internetu prowadzić będą nie tylko operatorzy sieci komórkowych. Jak informowaliśmy wcześniej, warszawska spółka Spotnet zapowiada znaczącą rozbudowę liczby swoich hotspotów. Operator bezprzewodowego dostępu internetu nawiązał współpracę z siecią Daily Cafe. Na razie z usług WLAN można korzystać w kawiarniach tej sieci w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu. Docelowo ma być to czternaście miast Polski.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200