MC wyjaśnia i rozwiewa obawy

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało na swojej witrynie komunikat, w którym informuje, że pojawiające się ostatnio w przestrzeni publicznej informacje alarmujące, że po wprowadzeniu w życie nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa użytkownicy internetu będą musieli wymieniać swoje routery Wi-Fi na inne, to zwykły fake news.

Wi-Fi

MC przyznaje, że pracuje obecnie rzeczywiście nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa i konsultuje zawarte w niej zapisy z ekspertami i innymi ministerstwami oraz rynkiem. Nowelizacja ma na celu podniesienie odporności na cyberzagrożenia oraz zapewnienie bezpiecznego wdrożenia sieci 5G.

Nowelizacja ureguluje zasady działania operatorów usług kluczowych, operatorów infrastruktury krytycznej, przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym, dostawców usług cyfrowych i podmiotów publicznych. W przepisach mowa jest m.in. o uznawaniu dostawcy za dostawcę wysokiego ryzyka. Nowelizacja opisuje ten proces i jego konsekwencje.

Zobacz również:

Co ważne, mówi też o tym, dla jakich podmiotów taka decyzja będzie wiążąca. I nie są to konsumenci, a podmioty krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. MC wyjaśnia, że nowelizacja może nałożyć nowe obowiązki na operatorów usług kluczowych oraz na dostawców usług cyfrowych, a nie na konsumentów.

W nowych przepisach jest też jasno napisane, że nawet jeśli dostawca zostanie uznany za dostawcę wysokiego ryzyka – decyzja w tym zakresie NIE będzie dotyczyła ograniczeń w sprzedaży i użytkowaniu oprogramowania, urządzeń i usług oferowanych przez takiego dostawcę podmiotom nieobjętym wymaganiami krajowego systemu cyberbezpieczeństwa.

MC wyjaśnia – jakiekolwiek ograniczenia, które mogą pojawić się w nowelizacji, nie będą dotyczyły konsumentów i nie będą musieli wymieniać żadnych routerów Wi-Fi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200