MC podsumowało cyfrową aktywność Polaków

Jak donosi MC (Ministerstwo Cyfryzacji), aktywność cyfrowa Polaków rośnie z miesiąca na miesiąc, co świadczy o tym, że jesteśmy pod tym względem coraz lepiej wyedukowani. I tak np. przez ostatnie sześć miesięcy Polacy zakładali każdego dnia średnio 14 tysięcy profili zaufanych oraz wysyłali za pośrednictwem internetu do różnych państwowych urzędów blisko dwa i pół tysiąca dokumentów.

e-usługi

Ogółem od stycznia do końca czerwca tego roku Polacy założyli ponad 2,6 mln nowych profili zaufanych, czyli prawie pół miliona więcej niż w całym 2019 roku i o 1,4 miliona więcej niż w 2018 roku. Ogółem z profilu zaufanego korzysta obecnie już 7,3 miliona Polaków.

Jeśli chodzi o komunikację elektroniczną, to od początku stycznia do końca czerwca Polacy wysłali online do państwowych urzędów 618 988 pism ogólnych, czyli średnio do urzędów każdego dnia trafiało 2401 takich elektronicznych pism.

Zobacz również:

  • Starlinki będą musiały wkrótce stawić czoła podobnym obiektom firmy Amazon
  • Stan cyberbezpieczeństwa w Polsce w 2023 roku

A oto kolejne dane świadczące o tym, że Polacy radzą sobie świetnie z internetem i załatwiają wiele spraw zdalnie, bez konieczności fizycznego odwiedzania urzędu. Przez ostatnie sześć miesięcy obywatele naszego kraju wnioskowali do urzędów aż 77 419 razy o wydanie im odpisów aktów stanu cywilnego.

Coraz częściej używamy też internetu do meldowania czy wymeldowania się. W styczniu Polacy skorzystali z tej metody 6651 razy, a w kwietniu już 22 438 razy. W sumie w ostatnim półroczu Polacy meldowali się i wymeldowywali w ten sposób 84 654 razy.

Jak mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski, to tylko część z coraz większego pakietu e-usług, który MC oferuje obecnie Polakom. I dodaje, „przez internet można też sprawdzać punkty karne, historię pojazdu, czy wnioskować o dofinansowanie. To trend, który – mamy nadzieję – zostanie z nami na stałe”.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200