Luxoft: przez Ukrainę z Rosji do Polski

Luxoft jest jedną z nielicznych rosyjskich firm informatycznych obecnych w Polsce, a chyba jedyną działającą na rynku usług outsourcingu IT. Zajmuje się głównie budową oprogramowania na zamówienie. Powstała w 2000 przez wydzielenie z rosyjskiej spółki IBS. Początkiem działalności firmy Luxoft były kontrakty z IBM-em i Boeingiem.

Potencjał nawet na 2000 osób

"Do Polski Luxoft trafił w 2010 r. Jeden z naszych zachodnich klientów, działający na Ukrainie, a mający centralę na Europę Wschodnią w Krakowie, chciał być obsługiwany z Polski" - mówi Przemysław Berendt, pierwszy prezes polskiego oddziału firmy, dziś członek zarządu Grupy Luxoft. W Krakowie utworzono polski oddział Luxoft.

"Dynamicznie rozwijamy się w Polsce. Myślę, że w tym roku będzie to równie szybki wzrost jak w roku 2011. Jeśli będziemy się rozwijać równie szybko jak nasz ukraiński oddział, to za pięć lat możemy zatrudniać w Polsce 2000 osób" - mówi Przemysław Berendt. Polski oddział generuje obecnie ok. 2% przychodów Grupy Luxoft.

Luxoft Poland poszukuje w Polsce głównie programistów z 4-5-letnim doświadczeniem, ze znajomością technologii Java, C++ czy Adobe Flex. Firma wybrała Kraków ze względu na "rozwinięty ekosystem centrów badawczo-rozwojowych". Dziś rozważa kolejne lokalizacje - Wrocław i Warszawę, ale także Opole, Bydgoszcz, Toruń czy Poznań.

Siedem strategicznych branż

Luxoft Poland skupia się na obsłudze branży finansowej, telekomunikacyjnej, samochodowej i transportowej, biur podróży i firm lotniczych. W Krakowie powstają takie rozwiązania jak: systemy zarządzania ryzykiem, platformy transakcyjne, oprogramowanie przełączników, systemy multimedialne stosowane w samochodach nowej generacji. Na świecie Luxoft obsługuje także spółki technologiczne i sektor energetyczny.

Od lutego 2012 r. polskim oddziałem kieruje Wojciech Mach, wcześniej przez 9 lat pracujący w HP w regionie EMEA oraz Azji i Pacyfiku. Odpowiadał tam głównie za działalność związaną z outsourcingiem. Przemysław Berendt, który zaczynał jako dyrektor zarządzający w Polsce od kwietnia 2011 r. jest w zarządzie Luxoft, gdzie odpowiada za marketing całej Grupy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200