Lucent przejmuje firmę Agere

Przejęcie teksańskiej firmy ma pozwolić Lucentowi na umocnienie pozycji na szybko rozwijającym się rynku programowalnych procesorów dla sieci pakietowych.

Lucent Technologies zamierza przejąć za ok. 415 mln USD firmę Agere, producenta programowalnych procesorów sieciowych. Transakcja ma zostać zrealizowana w formie wymiany akcji.

Firma liczy, że wraz z przejęciem Agere uzyska znaczącą pozycję na szybko rozwijającym się rynku programowalnych procesorów dla sieci pakietowych. Jak wynika z badań Dataquest, rynek programowalnych układów komunikacyjnych, w tym procesorów sieciowych, wzrośnie do roku 2003 o ponad 72%.

Procesory przejmowanej firmy stosowane w przełącznikach i routerach sieciowych mogą być programowane nawet wtedy, gdy urządzenia te zostały zainstalowane już w sieci. Dzięki temu możliwe jest dodawanie im nowych funkcji, przy jednoczesnej oszczędności kosztów i czasu, związanych z ewentualną wymianą sprzętu.

"Producenci sprzętu sieciowego oczekują szybkości, elastyczności i wydajności od podzespołów, na bazie których tworzą produkty dla sieci następnej generacji. Technologia Agere pozwoli klientom na przesyłanie pakietów danych 25 razy szybciej niż obecnie stosowana technologia procesorów programowalnych" - powiedział Ed Roberts, dyrektor generalny działu Network and Communications Lucenta.

Lucent poinformował też o swoich wynikach finansowych za zakończony 31 grudnia I kwartał roku finansowego 2000. Sprzedaż osiągnęła w tym okresie 9,9 mld USD (9,84 mld USD rok wcześniej), natomiast zysk netto wyniósł 1,25 mld USD, co oznacza spadek o 22,8% (1,52 mld USD).

Przedstawiciele firmy oczekują jednak znacznej poprawy wyników pod koniec drugiego kwartału. Podobnie jak i inni producenci, Lucent jako główną przyczynę zmniejszonych wpływów podaje przygotowania i obawy klientów związane z problemem roku 2000.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200