Lotus ujavnia komponenty

Firma zaprezentowała pakiet Kona – zestaw aplikacji napisanych w Javie.

Firma zaprezentowała pakiet Kona – zestaw aplikacji napisanych w Javie.

Jeszcze rok temu firma Lotus Development za główną technologię komponentów uznawała ActiveX firmy Microsoft. Od III kwartału ub.r. strategia ta zaczęła ulegać zmianie - obecnie Lotus jest zdecydowany tworzyć komponenty w Javie, która - według przedstawicieli firmy- nie ma takich ograniczeń, jak ActiveX możliwy do zrealizowania wyłącznie na platformie Windows.

Choć Lotus o swoich komponentach pisanych w Javie wspominał już w listopadzie ub.r. na wystawie Comdex/Fall '96, dopiero na konferencji Lotusphere (styczeń br.) firma po raz pierwszy zademonstrowała działający pakiet aplikacji biurowych napisanych w tym języku.

Pakiet, nazwany kodem Kona, zawiera aplikacje w Javie, realizujące funkcje arkusza kalkulacyjnego, edytora tekstów, oprogramowania prezentacyjnego, kalendarza, osobistego notatnika (PIM), klienta poczty elektronicznej, oprogramowania do zarządzania projektami, a także narzędzia do rysowania wykresów.

Fakt, że aplikacje napisane są w Javie, powoduje, iż będą one działać na dowolnej platformie systemowej, na której dostępna jest maszyna wirtualna Javy (Java Virtual Machine), czyli na dowolnej przeglądarce WWW wspierającej Javę, komputerach sieciowych (NC) i klientach Lotus Notes.

Dotychczas Lotus nie określił ceny produktu. Niemniej firma zapowiedziała, że applety Kona dostępne będą dla programistów, którzy na ich bazie zamierzają budować większe aplikacje. Kona ma być także sprzedawany użytkownikom końcowym.

Walka z wiatrakami

Analitycy sądzą, że komponenty Lotusa, które pierwotnie miały wzbogacić tylko możliwości pakietu Notes, mogą zwiększyć udział tej firmy w rynku aplikacji biurowych. Chociaż od roku Lotus stosuje agresywną politykę cenową w sprzedaży pakietu SmartSuite, a także podpisał kilka umów na dostarczanie tego oprogramowania z innymi produktami, to odebrał on liderowi rynku aplikacji biurowych zaledwie kilka procent udziału.

Analitycy Dataquest szacują, że udział rynkowy pakietu Office firmy Microsoft waha się od 80% do 90%, w zależności od tego, który z bezpośrednich konkurentów wprowadza na rynek uaktualnienie swojego produktu. Na drugim miejscu znajduje się Lotus, na trzecim z pakietem WordPerfect Office.

Obserwatorzy twierdzą, że wsparcie dla wieloplatformowej Javy przysporzyć może Lotusowi i Corelowi nowych klientów, którzy nie potrzebują silnych PC-tów, ale chcą mieć dostęp do najpopularniejszych aplikacji biurowych.

Corel był pierwszą firmą, która zdecydowanie postawiła na implementację swoich rozwiązań w języku Java. Pakiet Corel Office for Java, który obecnie przechodzi fazę testów beta, dostępny będzie na rynku w II kwartale br.

Microsoft nie zamierza tworzyć Office w Javie, choć jego aplikacje mają wspierać ten język. Microsoft natomiast zdecydowanie promuje technologię komponentów ActiveX.

Aplikacje dla Notes

Pakiet Kona powstał przede wszystkim w celu zwiększenia funkcjonalności Notes i jako taki będzie promowany przez firmę Lotus. Komponenty tworzone w ub. r. w technologii ActiveX nie zaspokajały potrzeb wszystkich użytkowników Notes, dostępne były bowiem wyłącznie na platformie Windows. Lotus, który dostarcza Notes także dla innych platform systemowych (większość platform unixowych oraz OS/2 Warp), zmuszony był do zmiany strategii, by w bardziej elastyczny sposób służyć użytkownikom. Jedyną alternatywną technologią zaspokajającą potrzeby środowiska heterogenicznego okazała się Java.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200