Lotus i IBM zamierzają zintegrować Domino i WebSphere

Lotus Domino wzbogaci funkcjonalność środowiska WebSphere w zakresie zarządzania relacjami z klientami.

IBM przedstawił plany ściślejszego powiązania środowiska programistycznego WebSphere z Lotus Domino.

Integracji ulegną główne funkcje obu produktów, co ma pozwolić programistom na rozbudowę komponentów do pracy grupowej, handlu i działalności elektronicznej. Celem integracji jest zaoferowanie klientom platformy, która nie tylko będzie obsługiwała detaliczne transakcje online, za pomocą funkcji WebSphere, ale także umożliwiała przedsiębiorstwom komunikację z klientami za pośrednictwem poczty elektronicznej czy np. dedykowanych baz dyskusyjnych. Za obsługę relacji z klientami będzie odpowiedzialne oprogramowanie Lotus Domino.

IBM zapowiedział również wzbogacenie WebSphere o obsługę języka LotusScript, dzięki czemu w środowisku tym będą mogły pracować bezpośrednio aplikacje pisane dla Domino z wykorzystaniem LotusScript.

Oba serwery będą zgodne z platformą Enterprise Java Beans (EJB) oraz Java Naming i Directory Services, co zapewni pełniejszą integrację z katalogami Domino. Dotychczas komunikowały się one poprzez protokół Lightweight Directory Access Protocol.

Rozwiązanie pozwalające na integrację Domino i WebSphere pojawi się na rynku w ciągu roku.

Integracja produktów IBM-a z produktami Lotusa wywołała pogłoski, jakoby Big Blue chciał skonsumować dorobek przejętego w 1995 r. producenta oprogramowania komunikacyjnego. "Lotus nadal będzie zajmował się własnym losem" - skomentowali pogłoski przedstawiciele IBM-a.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200