Lotus Domino z wbudowaną obsługą iPhone

Najnowsza wersja IBM Lotus Domino, która ma pojawić się w przyszłym tygodniu, będzie zwierać wsparcie dla iPhone, które pozwoli na automatyczne, zdalne synchronizowanie poczty, kontaktów i kalendarza.

Domino 8.5.1 obsługuje iPhone za pośrednictwem oprogramowania Lotus Notes Traveler, które zawiera wsparcie ActiveSync i jest modułem serwerowym zapewniającym, w czasie rzeczywistym, replikacje pomiędzy urządzeniem mobilnym a Notes. Poza przekazywaniem poczty, kontaktów i kalendarza, użytkownicy iPhone będą mieli możliwość automatycznego uzyskiwania najświeższych danych z ich systemów Notes funkcjonujących w przedsiębiorstwie i będą mogli pracować z tą zawartością w telefonie, kiedy będą poza zasięgiem. Jeżeli iPhone zostanie zgubiony lub skradziony, replikowane dane będą mogły być usunięte zdalnie.

Jedynym elementem, który użytkownicy iPhone będą musieli dodać do swojego urządzenia będzie plik konfiguracyjny zawierający informacje wspomagające urządzenie w odnalezieniu skrzynki pocztowej użytkownika na serwerze Domino. Podczas wstępnego ustawiania, do kontaktu z serwerem Domino i sprowadzenia pliku konfiguracyjnego zostanie użyta przeglądarka Safari iPhone. Kiedy użytkownik zaloguje się do serwera Domino w celu uzyskania pliku konfiguracyjnego, referencje logowania zostaną przejęte przez iPhone i będą przechowywane w urządzeniu, a Domino będzie mogło wymieniać dane bez dalszych interwencji użytkownika.

Domino i Notes obsługują szeroką gamę smartfonów. Oprogramowanie już teraz obsługuje platformy Microsoft Windows Mobile, Research In Motion BlackBerry i Nokia Symbian. W nowej wersji dodano pewne, nowe mechanizmy dla platformy Symbian, obejmujące możliwość zablokowania urządzenia, zdalne usuwanie danych, zarządzanie hasłami i integracja z kalendarzami zewnętrznym. Dla Windows Mobile takie mechanizmy były dostępne już wcześniej.

Wraz z Domino 8.5.1, IBM przygotował także oprogramowanie do projektowania aplikacji - Domino Designer, które będzie dostępne bezpłatnie. Programiści będą mogli sprowadzać Domino Designer z witryny IBM deweloperWork i tworzyć aplikacje poszerzające funkcjonalność Notes i Domino.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200