Longhorn bez błysku

W kolejnej wersji Windows zabraknie kluczowej innowacji - nowego systemu plików.

W kolejnej wersji Windows zabraknie kluczowej innowacji - nowego systemu plików.

Microsoft zrezygnował z wprowadzenia do systemu Windows rozwijanego pod kryptonimem Longhorn kilku zapowiadanych wcześniej nowości. Oficjalnym powodem decyzji jest chęć utrzymania przyjętego harmonogramu. Pierwsza beta zostanie opublikowana w połowie 2005 r. Premiera wersji biurkowej Longhorn nastąpi do końca 2006 r. Na wersję serwerową trzeba będzie poczekać rok dłużej.

Równocześnie firma zapowiedziała wprowadzenie do Windows XP i Server 2003 obsługi podsystemu komunikacyjnego Indigo i graficznego Avalon oraz platformy programistycznej WinFX. Początkowo w Windows XP miał znaleźć się tylko Indigo, a pozostałe podsystemy dopiero w Longhornie.

Longhorn miał być najbardziej innowacyjnym produktem Microsoftu od 10 lat.

Podkopany fundament

W Longhornie zabraknie wsparcia dla nowego systemu plików - WinFS (Windows File System). Miał on zdecydowanie uprościć wyszukiwanie danych na dysku i korzystanie z nich. Tradycyjna struktura plików i folderów Windows miała zostać zastąpiona nowym systemem wykorzystującym zaawansowane mechanizmy stosowane w przygotowywanej bazie danych SQL Server 2005. Wykorzystanie technologii motoru relacyjnego miało ułatwiać wyszukiwanie powiązanych plików, dokumentów, listów elektronicznych na dyskach i w sieci.

Decyzja o przesunięciu premiery WinFS nie stanowi absolutnego zaskoczenia. Wprawdzie jeszcze pod koniec ub.r. podczas konferencji PDC (Professional Developers Conference) przedstawiciele Microsoftu zapowiadali, że WinFS będzie - obok interfejsu graficznego Avalon i podsystemu Indigo - jedną z trzech najważniejszych nowości w Longhorn. "W nowym systemie dane nie będą przypisane tylko jednej aplikacji" - tłumaczył wówczas Bill Gates.

Jednak już przed kilkoma miesiącami pojawiły się sygnały, że nowy system operacyjny może nie przynieść zapowiadanej rewolucji. Microsoft zaczął sugerować, że być może będzie musiał zrezygnować w pierwszym etapie prac nad systemem z implementowania w Longhorn niektórych wcześniej zapowiadanych nowości. Nie wspomniano jednak, że dotyczy to systemu plików.

Opóźnienie przez opóźnienie

W czerwcu br. (pisaliśmy o tym w CW 22/2004) Microsoft zaprezentował uniwersalny harmonogram wprowadzania na rynek nowych wersji systemu Windows przeznaczonych dla serwerów. Zgodnie z nim premiery nowych produktów mają się odbywać co cztery lata. W połowie okresu pomiędzy tymi premierami mają być wprowadzane na rynek wersje pośrednie.

Skoro więc Windows Server 2003, najbardziej aktualna wersja systemu operacyjnego Microsoftu dla serwerów trafiła na rynek w kwietniu 2003 r. to Longhorna należy się spodziewać w okolicach kwietnia 2007 r. Analitycy wielokronie podnosili, że takiego harmonogramu nie da się zrealizować. Zdaniem Gartnera realnym terminem jest dopiero rok 2008.

Jedni prognozowali opóźnienie, inni zaczęli mówić o funkcjach i technologiach, z jakich Microsoft będzie musiał zrezygnować, żeby dotrzymać słowa. Bob Muglia, wiceprezes Microsoftu, odpowiedzialny za dział Windows Server, mówił wówczas, że choć firma nie zrezygnuje z wielu funkcji, to jednak nowy system plików w dniu premiery Longhorn może nie znajdować się na takim stadium rozwoju, by obsłużyć pracę grupową setek użytkowników.

"Chcąc dotrzymać terminów, musieliśmy zrezygnować z niektórych zapowiadanych wcześniej nowości. Dostarczenia produktu w terminie wymagają od nas klienci" - tłumaczy Jim Allchin, wiceprezes Microsoftu odpowiedzialny za rozwój Windows. Dodaje przy tym, że firma znajduje się pod presją ze strony producentów komputerów, którzy żądali kolejnej wersji Windows najszybciej, jak to tylko możliwe. Producenci PC twierdzą, że decyzja o opóźnieniu WinFS nie wpłynie na ich plany. Na podstawie doswiadczeń z lat ubiegłych sądzą prawdopodobnie, że poprawa sprzedaży nowych komputerów jest możliwa poprzez sam fakt nowości systemu.

Warto zwrócić uwagę, że jednym z bezpośrednich powodów decyzji o rezygnacji wprowadzenia WinFS do Longhorn była konieczność przesunięcia części programistów zajmujących się Windows do projektu Service Pack 2 dla Windows XP.

Uwaga na obietnice

Microsoft zapewnia , że Longhorn zostanie wyposażony w obsługę systemu plików WinFS. Uaktualnienie zostanie przekazane klientom dopiero po oficjalnej premierze systemu. Być może jednak WinFS pojawi się jeszcze później i w innej formie.

Zgodnie z ogłoszonym w czerwcu harmonogramem wprowadzania na rynek nowych produktów, dwa lata po premierze nowego systemu pojawi się wersja "pośrednia". Tak np. w 2005 r. do klientów trafi system serwerowy R2. Nie oferuje on jednak wielu nowości w stosunku do Windows Server 2003 (zawiera głównie dodatki opublikowane od momentu premiery do chwili obecnej). Jest przygotowywany, ponieważ firma obawia się rozczarowania klientów posiadających umowy Software Assurance (gwarantujące w okresie trwania umowy bezpłatne otrzymywanie wszystkich nowych wersji). Przedsiębiorstwa posiadające umowy Software Assurance oczekiwały, że w ciągu trzech lat trwania umowy otrzymają nowy system. Można spekulować, że WinFS stanie się najważniejszą nowinką kolejnej wersji "pośredniej" planowanej na 2009 rok.


TOP 200