Long-Reach Ethernet dla sieci metro

Cisco rozwija technologię Long-Reach Ethernet, która może być użyta przez operatorów do rozszerzenia usług świadczonych w sieciach miejskich przez istniejące okablowanie telefoniczne. Nowe produkty dla LRE zaprezentowane przez Cisco to przełącznik Catalyst 2950 LRE 997 oraz urządzenie instalowane po stronie klienta Cisco 576 LRE.

Nowe produkty przeznaczone są do dostarczania usług dla małego i średniego biznesu oraz użytkowników indywidualnych. Przełącznik Catalyst 2950 LRE 997 wyposażono w rozszerzone oprogramowanie z funkcjami QoS, wysokiej dostępności oraz bezpieczeństwa, dostępnymi w standardowych przełącznikach serii 2950, oraz w obsługę technologii przełączania w sieciach miejskiego Ethernetu (Metro Ethernet Switching). Catalyst 2950 LRE 997 ma 24 porty Long Reach Ethernet oraz dwa porty Gigabit Ethernet.

Nowe urządzenia Cisco przeznaczone dla Ethernetu "dużego zasięgu" spełniają wymogi "Planu 997" europejskiej organizacji standaryzacyjnej ETSI (European Telecommunications Standards Institute). Plan ten określa częstotliwości wykorzystywane przez technologię VDSL opracowaną do tworzenia łączy o symetrycznej przepustowości.

Zobacz również:

  • Apple po 16 latach może zmienić kultowy element iPhone'a
  • Google ręcznie usuwa niewłaściwe odpowiedzi AI w wyszukiwarce

LRE jest technologią umożliwiającą transmisję danych z prędkością do 15 Mb/s na dystans do ok. 1500 m po zwykłym kablu telefonicznym. Pierwotnie była ona stworzona w celu umożliwienia szybkiej budowy sieci LAN w hotelach (LRE można wdrażać bez zakłócania pracy obiektu) i innych przedsiębiorstwach, w których budowa nowego okablowania strukturalnego byłaby nieopłacalna lub niecelowa.

Jednym z największych użytkowników tej technologii na świecie jest polska Straż Graniczna, która dzięki niej wdraża sieć transmisji danych bez konieczności kosztownej budowy okablowania strukturalnego.

Nowa wersja LRE 997 wykorzystuje zmodyfikowane częstotliwości i sposoby modulacji tak, aby nie tylko można było przesyłać dane w jednym kablu z rozmową telefoniczną, ale także, aby można było przesyłać rozmowy telefoniczne, LRE i ADSL we wspólnej wiązce okablowania. Otwiera to drogę do wykorzystania LRE jako rozwiązania ostatniej mili przez tradycyjnych operatorów telekomunikacyjnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200