Lojalny pracownik - gatunek zagrożony?

Nie warto być już lojalnym wobec pracodawcy, a sukces w karierze zapewni przede wszystkim sprawne lawirowanie w korporacyjnej dżungli - te ekstrema są coraz silniej akcentowane w opiniach pracowników na temat miejsca pracy.

40% pracowników z dziewięciu krajów, którzy wzięli udział w badaniu przeprowadzonym przez Synovate uważa, że nie można już być obecnie tak lojalnym wobec pracodawcy jak w przeszłości.

Najdobitniej taką opinię wyrażali Francuzi - aż 56% badanych. Ze stwierdzeniem "nie można być obecnie równie lojalnym wobec pracodawcy jak kiedyś" zgodziło się ponadto 41% mieszkańców Hong Kongu, Węgrów, Rumunów, 38% mieszkańców Singapuru, 36% Bułgarów, Czechów, Rosjan, 29% Ukraińców. Swoja wymowę ma oczywiście także niezgoda z takim stwierdzeniem - zgłaszało ją 28% badanych. Największy odsetek osób niezgadzających się z cytowaną opinią jest w Rumunii (41%), Bułgarii (31%) i w Czechach (29%). Najmniej - w Rosji (17%).

Pracę w ciągu ostatniego roku zmieniał co czwarty Rosjanin i Ukrainiec - to częstotliwość niemal dwa razy większa niż w przypadku innych krajów. Najwyższy wskaźnik częstotliwości zmiany pracy na Ukrainy i w Rosji, badacze tłumaczą szybkim wzrostem gospodarek tych krajów. Wykwalifikowani pracownicy są bardzo poszukiwani, wabikiem stosowanym przez firmy są wysokie pensje.

Płace były głównym motywem skłaniającym do zmiany pracy: kierowała się tym jedna trzecia respondentów, którzy zmienili pracę w ciągu ostatniego roku; to także główny powód dla połowy zastanawiających się nad zmianą pracy. Warto jednak zauważyć, że lepsza płaca nie jest wcale gwarancją lojalności pracownika. Połowa badanych stwierdza, że satysfakcjonująca praca w dobrym otoczeniu jest dla nich ważniejsza niż płaca. Najwięcej przekonanych do tego jest w Singapurze (66%).

Komentujący wyniki analitycy Synovate zwracali uwagę na to, że o ile pewien stopień rotacji pracowników nie jest niewskazany, to nadmierna rotacja może bardzo mocno uderzyć w finanse firmy. Całkowity koszt zastąpienia pracownika może pięciokrotnie przekroczyć jego roczne wynagrodzenie. Duża rotacja przekłada się także na lojalność klientów. Dlatego firmy na całym świecie starają się za wszelką cenę zatrzymać najlepszych pracowników i przyciągać nowych zdolnych.

Badanie objęło także jeszcze jeden ciekawy obszar - co pomaga w pracy awansować. Aż 31% badanych stwierdziło, że dla powodzenia zawodowej kariery ważniejsze od wydajności czy zdolności pracownika jest prowadzenie zgrabnej polityki biurowej. Przodują w wyrażaniu takiej opinii Rosjanie (53%), Rumuni (49%), Bułgarzy (36%) i Ukraińcy (35%). Na przeciwnym biegunie są Francuzi i Singapurczycy - tam przekonanie o tak cynicznym obrazie życia zawodowego wyraża tylko 17% ankietowanych.

Sondaż przeprowadzono wśród 2 675 osób z Bułgarii, Czech, Francji, Hong Kongu, Węgier, Rumunii, Rosji, Singapuru i Ukrainy. Badanie badało nastawienie do pracy i czynniki skłaniające do zmiany pracy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200