Logiczne posunięcie

Symantec przejmuje IMlogic, producenta programów do zabezpieczania komunikatorów internetowych.

Symantec przejmuje IMlogic, producenta programów do zabezpieczania komunikatorów internetowych.

Symantec nie zwalnia tempa zakupów. Amerykańska firma przejmuje IMlogic, producenta oprogramowania IM Manager pozwalającego na zabezpieczanie ruchu generowanego przez komunikatory internetowe oraz centralne zarządzanie polityką bezpieczeństwa. Umożliwia także przechowywanie logów oraz archiwizowanie wiadomości. Przy użyciu oprogramowania IM Manager można zarządzać m.in. komunikatorami AOL Instant Messenger, MSN, Yahoo!, ICQ, IBM Lotus Instant Messaging, Microsoft Office Live Communications Server oraz systemami zbudowanymi na platformie Jabber.

Nie ujawniono szczegółów finansowych transakcji. Firma IMlogic powstała w 2001 r. Jej założycielem jest były pracownik Microsoft, Francis deSouza. Wartość przychodów IMlogic w 2004 r. jest szacowana na ok. 72 mln USD.

Szybka integracja

Symantec planuje zintegrowanie funkcji związanych z bezpieczeństwem i kontrolą treści obecnych w oprogramowaniu IMlogic z oprogramowaniem antyspamowym i antywirusowym. Przejmowana technologia stanie się także integralną częścią urządzeń dedykowanych oferowanych przez Symantec. "Będziemy integrować te technologie z istniejącym portfolio produktów ochrony poczty elektronicznej" - mówi Enrique Salem, jeden z wiceprezesów Symantec.

Funkcje związane z przechowywaniem wiadomości i zarządzaniem archiwum zostaną dodane do oprogramowania archiwizacyjnego Enterprise Vault (Symantec przejął je w 2005 r. wraz z Veritas Software). Symantec współpracował w przeszłości z IMlogic. Enterprise Vault był zintegrowany z oprogramowaniem IMlogic IM Manager od 2002 r.

Celny strzał

Zdaniem analityków Gartnera przejęcie IMlogic to dobre posunięcie ze strony Symantec. Wartość globalnego rynku produktów bezpieczeństwa dla komunikatorów internetowych szacowana jest przez analityków firmy Firstbrook obecnie na 30 mln USD rocznie. Nie jest to porażająca suma, jednak zdaniem analityków jego wartość będzie podwajać się co roku. Właśnie tempo wzrostu sprawia, że rynkiem interesują się producenci zabezpieczeń dla systemów informatycznych.

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy liczba ataków na systemy z zainstalowanymi komunikatorami internetowymi wzrosła dramatycznie. Szacunki przedstawicieli IMlogic mówią o ponad 800-proc. wzroście. Nawet jeśli podzielić to na pół, wesoło nie jest. Nasilenie tempa wzrostu ataków w IV kw. 2005 r. pozwala sądzić, że w 2006 r. tendencja ta nie ulegnie zmianie. Przykładem może być Santa, robak, który atakował wszystkie sieci instant messaging oraz słynny już "gadający" robak IM.Myspace04.AIM.

Według analityków z firmy Firstbrook, producenci oprogramowania do zabezpieczania komunikacji instant messaging - FaceTime Communications czy Akonix Systems - mogą wkrótce również zostać przejęci. Potencjalnymi nabywcami są pozostali twórcy , np. McAfee czy .

Tylko fakty

Ostatnie przejęcia Symantec

  • Veritas Software (grudzień 2004 r.) - oprogramowanie backupowe, rozwiązania do zarządzania systemami pamięci masowych, serwerami plików, sieciami SAN.

  • Sygate Technologies (sierpień 2005 r.) - zapory sieciowe, systemy zapobiegania włamaniom, systemy uwierzytelniania i kontroli dostępu.

  • WholeSecurity (wrzesień 2005 r.) - rozwiązania do ochrony sieci korporacyjnych przed niekompletnie zabezpieczonymi komputerami podłączanymi do nich za pośrednictwem bram VPN.

  • BindView Development (październik 2005 r.) - skanery podatności, zarządzanie konfiguracją systemów i urządzeń.

  • IMlogic (styczeń 2006 r.) - narzędzia do zabezpieczania komunikacji i zarządzania komunikatorami internetowymi.


TOP 200