Livebox - neostrada tp w nowym wcieleniu

Zalety i wady nowej usługi

Istotną zaletą usługi livebox tp jest zgodność z nowym standardem technologii bezprzewodowych 802.11g, co skutkuje lepszym poziomem bezpieczeństwa i wyższą szybkością transmisji. Olbrzymim plusem nowej usługi jest również prostota jej instalacji. Niestety, za ułatwienia trzeba płacić: w trakcie instalacji uruchamiany jest mechanizm szyfrujący WEP zamiast oferującego wyższe bezpieczeństwo WPA. Da się to jednak zmienić po przeczytaniu instrukcji obsługi.

Livebox - neostrada tp w nowym wcieleniu

Schemat działania liveboksa tp

Również akceptacja adresów MAC przez naciśnięcie przycisku na obudowie to miecz obosieczny. Z jednej strony chroni nas przed włamywaczami "z przypadku" (sąsiad z kiepskim sygnałem, jego syn testujący Netstumblera itd.), z drugiej sprawia, że router możemy schować do szafy dopiero wtedy, gdy ustali się liczba komputerów podpinanych do sieci. Ale nie chowajmy go zbyt głęboko - router lubi się zawiesić bez powodu! Wtedy pozostaje wyłącznie podejście do niego i ręczne zresetowanie urządzenia.

Nieco wątpliwe są również osiągi sprzętu. Zgodność z 802.11g powinna oznaczać, iż na dystansie 100 metrów wewnątrz budynku możliwe jest osiągnięcie przepustowości 54 Mb/s. Zadowoliłoby nas nawet 20-30 Mb/s na dystansie do 20 metrów (czyli w typowym mieszkaniu). Niestety, Sagem F@st 3202 pozostaje w tyle za życzeniami i oferuje transfer na poziomie 10-15 Mb/s (czyli w najlepszym razie 2 MB/s) na odległość do 10 metrów, po których następuje spadek przepustowości. Kwestia nie jest istotna, kiedy zależy nam wyłącznie na udostępnieniu Internetu kilku komputerom, natomiast może boleśnie wydłużyć czas oczekiwania na przesłanie plików między maszynami w wewnętrznej sieci.

Epilog

Livebox - neostrada tp w nowym wcieleniu

Na zdjęciu modem wygląda ładnie, ale w rzeczywistości jest to "klocek" niemal wielkości laptopa

Trudno powiedzieć, jaka powinna być reakcja użytkowników na livebox tp. Niby chciałoby się powiedzieć "Wreszcie!" i odetchnąć z ulgą, bo jest to sprzęt oferujący przyzwoity poziom zabezpieczeń, całkiem znośne przepustowości w zastosowaniach domowych itd. Jednak można też ze zdziwieniem powiedzieć "Już?", gdyż możliwości liveboksa (VoIP, TVoADSL) wyprzedzają swoje czasy, a dodatkowa opłata za "wypożyczenie" takiego sprzętu niczego tak naprawdę nam nie daje.

Co prawda TP S.A. zapowiada szybkie (pierwsze półrocze 2006 roku) uruchomienie usług dodatkowych świadczonych w ramach usługi livebox tp (telefonia VoIP, telewizja cyfrowa, wypożyczalnia filmów on-line), jednak należy się spodziewać, że korzystanie z nich będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami, których na dzień dzisiejszy nikt nie jest w stanie przewidzieć.

Zestaw instalacyjny z modemem livebox kosztuje 167 zł + VAT. Pozostałe opłaty to abonament za usługę neostrada tp, abonament telefoniczny oraz abonament za użytkowanie urządzenia.

Dodatkowe informacje: witryna TP S.A.


TOP 200