Listopadowa Cyberiada w Muzeum Techniki

Roboty człekokształtne, mobilną CyberRyba i łaziki marsjańskie Hyperion i Scorpio III będzie można oglądać podczas Interaktywnego Festiwalu Robotów: Cyberiada. Odbędzie się on między 18 a 24 listopada w warszawskim Muzeum Techniki.

Listopadowa Cyberiada w Muzeum Techniki

Fot. Muzeum Techniki w Warszawie

Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną roboty człekokształtne - humanoidalne, jeżdżące - mobilne, domowe i wiele innych. Powstały w większości w polskich politechnikach, instytutach badawczych i firmach prywatnych, a w przyszłości mogą być produkowane przez polski przemysł.

Atrakcją festiwalu będzie robot mobilny "Kurier". W biurach może on segregować i rozwozić dokumenty, a po godzinach pracy pracowników - dozorować budynek.

Nie zabraknie łazików marsjańskich, w tym "Hyperiona" studentów Politechniki Białostockiej i "Scorpio III" studentów Politechniki Wrocławskiej, które zwyciężyły w zawodach łazików kosmicznych odbywających się w USA. "Pokażemy też łaziki zbudowane w Instytucie Maszyn Matematycznych i na Politechnice Warszawskiej. Ich możliwości będą demonstrowane na specjalnym torze" - informują organizatorzy wydarzenia.

W czasie festiwalu będzie można podglądać też studentów Koła Naukowego Robotyków, którzy korzystając z warsztatów Design Thinking, w ekspresowym tempie dostosują telemanipulator – mechaniczne ramię - do potrzeb gości Muzeum.

W weekend pływać będzie CyberRyba, pierwszy w Polsce podwodny robot mobilny, który swym wyglądem i sposobem poruszania naśladuje prawdziwą rybę.

Również w sobotę i niedzielę odbędą się warsztaty dla dzieci i młodzieży z budowy robotów i programowania. Odbędą się też zawody o puchar prezesa Naczelnej Organizacji Technicznej, w których rywalizować będą studenci w konkurencjach: pokonanie labiryntu, wyścigi na torze oraz zapasy.

Festiwalowi goście będą mogli też wziąć udział w konkursie o festiwalu. Nagrodą będzie zwiedzanie z przewodnikiem laboratorium Wydziału Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa PW.

Festiwal robotów w Muzeum Techniki będzie trwał tylko tydzień, ale aby wszyscy mogli w nim uczestniczyć, placówka przedłużyła godziny otwarcia do 19.

Organizatorem Festiwalu jest Muzeum Techniki NOT i Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. Patronat naukowy nad festiwalem objęli rektorzy: Politechniki Poznańskiej, Politechniki Warszawskiej i Politechniki Wrocławskiej. Festiwal został dofinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

autor: PAP

źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,397769,listopadowa-cyberiada-w-muzeum-techniki.html

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200