Listonosz z horyzontami

Platinum ma być wielkim następcą Exchange Server 5.5. Microsoft po raz pierwszy ujawnił szczegóły - lista modyfikacji i nowości jest bardzo obiecująca.

Platinum ma być wielkim następcą Exchange Server 5.5. Microsoft po raz pierwszy ujawnił szczegóły - lista modyfikacji i nowości jest bardzo obiecująca.

W kilka miesięcy po premierze Windows 2000 na rynek ma trafić kolejna wersja serwera poczty elektronicznej Microsoft Exchange, znana obecnie pod kryptonimem Platinum. Microsoft ujawnił już szczegóły dotyczące nowego produktu: protokoły, jakie będzie obsługiwał, konstrukcję bazy danych i sposób pracy w konfiguracjach klastrowych. Będzie to pierwszy produkt firmy w pełni zintegrowany z usługami katalogowymi Active Directory. Do jego pracy będzie więc niezbędny system Windows 2000 Server.

Na lepszej bazie

Platinum będzie czwartą wersją serwera Exchange (ukazały się już wersje 4.0, 5.0 i 5.5), ale pierwszą, w której wystąpią znaczne zmiany w strukturze baz danych, w których są przechowywane wiadomości przesyłane i będące na serwerach Exchange.

Dotychczas wszystkie wersje serwera komunikacyjnego Microsoftu przechowywały informacje w bazie danych, która mogła mieć wielkość do 16 TB. To utrudniało m.in. archiwizację danych i ich odtwarzanie po ewentualnej utracie. Platinum ma rozwiązać ten problem. Informacje będą mogły być bowiem przechowywane w kilku instancjach bazy danych, rozproszonych między niezależnymi serwerami. Dzięki temu nawet po fizycznym uszkodzeniu dysku z fragmentem bazy dostęp do poczty utracą tylko ci użytkownicy, których wiadomości są przechowywane właśnie w tej bazie. Wiadomości z innych repozytoriów informacji (nawet na tym samym serwerze), mimo awarii, będą nadal dostępne użytkownikom.

Administratorzy będą mogli wydzielać serwery odpowiedzialne za realizację takich zadań, jak obsługa określonego protokołu komunikacyjnego, usług katalogowych, czy repozytorium danych. Platinum nie będzie już wymagało, by na każdym serwerze, w ramach jednej organizacji pocztowej (site), była przechowywana oddzielna replika usług katalogowych. Pozwoli to na bardziej elastyczne budowanie dużych systemów pocztowych.

Zmiany w architekturze bazy danych nie dotyczą wyłącznie jej rozproszenia. Została ona również zoptymalizowana do przechowywania obiektów multimedialnych, których rozmiar jest znacznie większy niż tradycyjnych wiadomości e-mail. Dotyczy to zarówno komunikatów głosowych (Voice mail), jak i prezentacji wizualnych oraz archiwów konferencji realizowanych na podstawie protokołu T.120, którego serwerem może być Platinum.

Prosto z przeglądarki

Nową architekturę bazy danych Platinum określa się również nazwą Web Store, ponieważ umożliwia ona odwołanie do praktycznie dowolnego elementu przechowywanego w bazie danych poprzez podanie adresu URL w przeglądarce internetowej. Oznacza to, że do konkretnej skrzynki pocztowej będzie się można dostać, wpisując w przeglądarce !http://nazwę serwera pocztowego/identyfikator użytkownika/Inbox. Podobnie do innych folderów. Obecnie dostępne oprogramowanie klienta internetowego Outlook Web Access umożliwia użytkownikom wyłącznie logowanie się przez główną stronę internetową serwera pocztowego.

Według zapewnień producenta, dzięki optymalizacji ASP oraz wykorzystaniu języka XML dostęp do poczty elektronicznej z poziomu przeglądarki internetowej ma być znacznie szybszy niż w Microsoft Exchange 5.5.

Istotną cechą Platinum ma być integracja z pakietem biurowym 2000. Web Store będzie mógł automatycznie indeksować i przeszukiwać zgromadzone w nim informacje pocztowe oraz dokumenty Office 2000. Ponadto będzie możliwe wyszukiwanie po polach kluczowych, opisujących dokumenty Office (takich jak nazwisko autora, notatki, data utworzenia dokumentu, ostatnia jego edycja itp.). Podstawowym narzędziem do takiego przeszukiwania nie będzie już Microsoft Outlook (tak jak obecnie) - zadanie to będzie realizować dowolna aplikacja wchodząca w skład Office 2000.