Listonosz się spóźnia

Domino i Notes 5.0 najwcześniej pojawią się w marcu. Prawdopodobnie polska wersja ukaże się w okresie, gdy przedsiębiorstwa będą zajęte ostatnimi przygotowaniami do roku 2000.

Domino i Notes 5.0 najwcześniej pojawią się w marcu. Prawdopodobnie polska wersja ukaże się w okresie, gdy przedsiębiorstwa będą zajęte ostatnimi przygotowaniami do roku 2000.

Użytkownicy oprogramowania komunikacyjnego Lotus Notes i Domino zainteresowani aktualizacją muszą uzbroić się w cierpliwość. Właśnie rozpoczął się drugi rok oczekiwania na Notes 5.0. Wciąż dopracowywany pojawi się prawdopodobnie pod koniec marca br. Kilka miesięcy dłużej będą musieli poczekać polscy klienci Lotusa, aż ukaże się zlokalizowana wersja. Część z nich zapoznaje się już z wersją beta Notes i Domino 5.0 i ocenia pozytywnie produkty.

Pakiet pełen niespodzianek

Notes i Domino 5.0 oferują niemało nowości. Znacznie zmodyfikowano zarówno oprogramowanie serwerowe, jak i aplikację kliencką. Podstawowym wyróżnikiem nowych wersji klienta Notes i serwera Domino jest fakt, że dzięki obsłudze standardów internetowych mogą one pracować odpowiednio jako niezależne aplikacje klienckie (komunikujące się z dowolnym serwerem) oraz niezależny serwer WWW i poczty elektronicznej. Oczywiście, jest najkorzystniej, gdy Notes i Domino są stosowane razem.

Pojedynczy serwer Domino będzie mógł obsłużyć sześciokrotnie więcej użytkowników niż dostępna obecnie wersja 4.6. Pozwoli to administratorom skonsolidować posiadane środowisko serwerowe. Bardziej efektywna będzie także baza danych systemu Domino. W nowej wersji pakietu została ona oparta na systemie DB2, rozwijanym przez właściciela Lotusa - firmę IBM.

Domino będzie dostarczany w wersjach zoptymalizowanych do realizacji różnego typu zadań. Domino Mail Server będzie pracował jako serwer poczty elektronicznej, Domino Application Server będzie platformą do realizacji usług pracy grupowej, a Domino Enterprise Server będzie specjalną wersją pakietu mogącą pracować w konfiguracjach klastrowych.

Dzięki obsłudze standardów internetowych i licznym modyfikacjom w interfejsie użytkownika nowy Notes nie różni się zbytnio od oprogramowania Outlook Microsoftu, które obecnie wymieniane jest jako największy konkurent pakietu Lotusa. Notes oferuje m.in. znacznie bogatsze możliwości przeszukiwania informacji - dane mogą być wyszukiwane lokalnie, w bazach znajdujących się na serwerze Domino, a także w sieci WWW.

Atrakcją, która zainteresuje przede wszystkim programistów, jest oddzielna aplikacja Domino Designer, umożliwiająca przygotowywanie własnych aplikacji do platformy Domino.

Wieloplatformowość

Serwer Domino będzie mógł pracować na platformach Windows NT 4.0, AIX, HP-UX, Sun Solaris, OS/2, AS/400 i S/390. Niestety, wśród obsługiwanych platform nie ma już NetWare. Oprogramowanie klienta Notes i pakiet Designer mają działać na platformach: Windows 9x, NT 4.0, Macintosh PowerPC 7.6 i 8.1.


TOP 200