Lista Top500 ma nowego lidera

Na pierwsze miejsce listy Top500 (wymieniającej najszybsze na świecie systemy obliczeniowe) wskoczył amerykański superkomputer Frontier zainstalowany w Oak Ridge National Laboratory (ORNL), który przetwarza dane z szybkością większą niż jeden eksaflop.

To oparty na architekturze HPE Cray EX235a system wyposażony w procesory AMD EPYC 64C 2GHz, który zawiera rekordową liczbę ponad 8 730 000 rdzeni obliczeniowych. Tym samym Frontier zepchnął na drugie miejsce japoński superkomputer Fugaku, który przez ostatnie dwa lata z rzędu zajmował pierwsze miejsce w rankingu Top500 z wynikiem 442 PFlops (chodzi o test HPL).

Pierwszą trójkę po systemach Frontier i Fugaku zamyka nowy fiński system Lumi. Jest to kolejny system oparty na architekturze HPE Cray EX (największy w Europie), który ma wydajność 151,9 Pflops i wykorzystuje nieco ponad 1 110 100 rdzeni. Drugi najsilniejszy w Europie system pracuje we Francji. To superkomputer Adastra, który zamyka pierwszą dziesiątki najszybciej pracujących na świecie systemów obliczeniowych. Jego wydajność to 46,1 Pflops.

Zobacz również:

  • Samsung otwiera szampana - sprzedał więcej smartfonów od Apple
  • Superkomputer do obliczeń AI od Nvidia
  • Nowe forum zapewni technologii AI kontrolowany rozwój

Chiny i Stany Zjednoczone nadal dominują na liście Top500, mając na niej odpowiednio 173 i 126 superkomputerów. Lista pokazuje też, że procesory AMD są obecnie preferowaną technologią przy projektowaniu systemów klasy HPC. Procesory takie zawierają też takie komputery znajdujące się w pierwszej dziesiątce, jak Perlmutter (siódma pozycja) i Selene (ósma pozycja).

Analiza listy Top500 pokazuje, że w kategorii technologii sieciowych nadal dominuje Ethernet (226 maszyn), wyprzedzając technologię Infiniband (196 maszyn). Trzecie miejsce w tym rankingu zajmuje technologia Omnipath (40 maszyn).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200