List podejrzany

Program Cameo umożliwia w systemie Microsoft Exchange kontrolowanie treści listów elektronicznych pracowników wysyłanych i otrzymywanych przez Internet.

Program Cameo umożliwia w systemie Microsoft Exchange kontrolowanie treści listów elektronicznych pracowników wysyłanych i otrzymywanych przez Internet.

Kontrola przesyłek elektronicznych pracowników budzi mieszane uczucia, głównie z uwagi na poczucie utraty prywatności korespondencji. Autorytety prawnicze twierdzą jednak, że firma ma prawo przeglądać korespondencję pracowników, system pocztowy jest bowiem własnością firmy, jedynie udostępnianym pracownikom.

Zakazane słowa

W powszechnym użyciu już są rozwiązania zabezpieczające system pocztowy przed otrzymywaniem przesyłek zawierających wirusy czy tzw. spamy, czyli niechciane treści reklamowe. Narzędzia dokonujące takiej kontroli sprawdzają głównie załączniki do listów pod kątem występowania w nich "złośliwych skryptów" lub też weryfikują poprawność nagłówka listu - niechciane reklamy na ogół mają ten nagłówek zmieniony.

To może jednak nie wystarczyć. Wskazane może również okazać się wychwytywanie tych listów, które mogą narazić firmę na proces czy zawierać treści stanowiące tajemnicę służbową. Nadzorowaniem listów elektronicznych pod tym kątem zajmuje się aplikacja Cameo (Content Auditing for Microsoft Exchange Organisation). Obsługuje ona systemy pocztowe, pracujące wyłącznie pod kontrolą serwera Microsoft Exchange w wersji powyżej 4.0.

Narzędzie to pozwala na prowadzenie automatycznego audytu wszystkich przesyłek przekraczających (w obie strony) punkt styku firmowego systemu poczty elektronicznej z Internetem. Ponadto sprawdza, czy listy zawierają słowo lub frazę z 60-elementowej bazy definiowanej przez administratora. Kiedy zostanie odszukany "podejrzany list", jego kopia zostaje skierowana do osoby odpowiedzialnej za przestrzeganie zasad wykorzystania poczty elektronicznej.

Wady i zalety

Cameo nie poddaje tych listów kwarantannie, tak jak w przypadku konkurencyjnych rozwiązań (Mailsweeper firmy Content Technologies, Message Inspector - Elron Software, World Secure - World Talk czy MailEssential - GFI Fax & Voice USA). Ma to oczywiste wady - program nie zabezpiecza przed szkodą, a jedynie o niej informuje - ale również zalety. Komunikaty nie są bowiem przechowywane, co prowadzi do opóźnienia ich dotarcia do adresata w sytuacji, gdy wiele alertów programu nadzorującego jest fałszywych (co jest nieuniknione przy stosowaniu techniki rozpoznawania podejrzanych treści jedynie przy zastosowaniu słów kluczowych). Praca serwera pocztowego nie zostaje spowolniona.

Cameo nie działa bezpośrednio na serwerze Exchange, lecz na osobnym komputerze z Windows 95/98. Instalacja programu jest łatwa. Zasadnicza część pracy polega na wskazaniu lokalizacji katalogów poczty wchodzącej i wychodzącej.

--------------------------------------------------------------------------------

MicroData Cameo for Microsoft Exchange

Producent: SunBelt Software Distribution Inc.

http://www.sunbelt-software.com/cameo.htm

Cena: 395 USD (licencja na 50 użytkowników plus 195 USD za każdych 100 następnych)

Platformy: Windows 95, 98 i NT

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200