Linux za oknem

Jednolite zarządzanie środowiskami Linux i Windows nie wymaga już wdrażania "dużego" systemu do zarządzania infrastrukturą. Taka przyjemność kosztuje dziś jedynie kilkaset dolarów za jeden serwer.

Jednolite zarządzanie środowiskami Linux i Windows nie wymaga już wdrażania "dużego" systemu do zarządzania infrastrukturą. Taka przyjemność kosztuje dziś jedynie kilkaset dolarów za jeden serwer.

Systematyczny wzrost popularności oprogramowania open source nie oznacza, że firmy rezygnują z platform Windows. W rezultacie, w coraz większej liczbie firm występują środowiska mieszane, którymi trzeba zarządzać za pośrednictwem dwóch oddzielnych zestawów narzędzi. Od pewnego czasu na rynku zaczynają się jednak pojawiać narzędzia umożliwiające zarządzanie serwerami Linux z poziomu aplikacji Windows, bez konieczności dogłębnej znajomości narzędzi linuxowych.

Jednolite zarządzanie jest w oczywisty sposób wygodniejsze i oszczędza czas. Zmniejsza też koszty, eliminując konieczność zgłębiania arkanów narzędzi do zarządzania poszczególnymi platformami. Rozwiązania tego rodzaju były dotychczas oferowane w ramach dużych pakietów do zarządzania infrastrukturą przeznaczonych dla dużych firm. Obecnie dostępne są już także relatywnie niedrogie alternatywy. Szczególnie rozbudowane pakiety do zarządzania mieszanymi środowiskami Linux/Windows oferują firmy Centrify, Quest Software, a ostatnio również Centeris.

Pod rękę z MOM

Quest Software latem ub.r. wprowadziła do sprzedaży VAS (Vintela Authentication Services) with Group Policy Components. Narzędzia te opierają się na technologii opracowanej przez firmę Vintela przejętej przez Quest Software w maju 2005 r. Oprogramowanie umożliwia integrację funkcji zarządzania serwerami i aplikacjami, dystrybucji plików, polityki dostępu i mechanizmów identyfikacji użytkowników w środowiskach heterogenicznych wykorzystujących platformy Windows, Unix i Linux. Cena licencji VAS wynosi 325 USD/serwer i 45 USD/użytkownika.

Natomiast kolejnym zapowiadanym przez Quest Software produktem jest VMS 1.0 (Vintela Systems Monitor), które rozszerza funkcjonalność konsoli MOM 2005 (Microsoft Operations Manager) o możliwości zarządzania i monitorowania pracujących pod kontrolą Unix lub Linux (obsługiwane systemy to AIX, HP-UX, Solaris, SuSE i Red Hat Linux). Do monitorowania serwerów i aplikacji MOM wykorzystuje zestaw programów agenckich, które współpracują z centralną konsolą administratora systemu. W praktyce VMS jest właśnie takim agentem przystosowanym do pracy pod kontrolą Unix lub Linux.

Systemy i serwery

Z kolei firma Centrify opracowała DirectControl Suite 1.0 - oprogramowanie umożliwiające integrację serwerów Unix i Linux oraz aplikacji Java z Microsoft Active Directory. DirectControl pozwala m.in. na wykorzystanie funkcji identyfikacji i autoryzacji oferowanych przez oprogramowanie Microsoft do zarządzania stacjami roboczymi lub serwerami pracującymi pod kontrolą systemów innych niż Windows.

Aplikacja składa się z modułu agenckiego instalowanego w komputerze z systemem Unix lub Linux oraz zestawu narzędzi wyposażonych w interfejs Windows. DirectControl Suite 1.0 obsługuje platformy Red Hat Linux, Sun Solaris, HP-UX i VMware ESX Server, a przygotowywane są wersje dla IBM AIX i Novell SuSE Linux. Jeśli chodzi o środowiska aplikacyjne, narzędzia Centrify współpracują z platformami Apache, JBoss i Tomcat, a zapowiadane jest rozszerzenie o możliwości zarządzania oprogramowaniem BEA WebLogic oraz IBM WebSphere.

Tania integracja

Ciekawie prezentuje się oferta firmy Centeris, której pierwszy produkt pakiet Likewise Management Suite 1.0 ukazał się pod koniec ubiegłego roku. W jego skład wchodzą program Likewise Agent instalowany na serwerach Linux oraz konsola administracyjna pracująca pod kontrolą Windows. Likewise umożliwia m.in. konfigurowanie serwerów Linux, ich integrację ze środowiskiem Active Directory oraz zarządzanie serwerami Apache, a wszystko to nie wymaga dogłębnej znajomości mechanizmów zarządczych wbudowanych w Linuxa.

Pakiet Likewise wymaga zainstalowania Likewise Console na serwerze Windows, a następnie zdalnej dystrybucji i instalacji programów agenckich Likewise Agent na serwerach Linux, które mają być zarządzane. Po wykonaniu tej operacji administrator może konfigurować role serwerów Linux i integrować je ze środowiskiem Microsoft Active Directory, a później zarządzać nimi i monitorować ich pracę przy wykorzystaniu Likewise Console lub Microsoft Management Console.

Oprogramowanie Likewise może obecnie współpracować tylko z systemami Red Hat i Novell SuSE Linux, ale Centeris zapowiada, że w połowie br. udostępni kolejne wersje Likewise obsługujące także inne dystrybucje (m. in. Fedora Core, Debian, Mandriva oraz CentOS). W kolejnych wersjach Centeris planuje dodać zarządzanie sieciami i aplikacjami, w tym składnikami platformy LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP/Perl/Python).

Licencja na pakiet Likewise dla jednego zarządzanego serwera (bez ograniczeń czasowych) kosztuje 350 USD. Za dodatkową opłatą oferowane jest wsparcie techniczne. Cena wsparcia wynosi ok. 20% ceny licencji. Oprócz tego dostępna jest bezpłatna wersja open source modułów agenckich Likewise Open Agent (opublikowana na stronie SourceForge.net). W odróżnieniu od wersji komercyjnej Likewise Open Agent umożliwia tylko zarządzanie serwerami plików i drukowanie oraz monitorowanie wydajności systemu przy wykorzystaniu Microsoft Management Console.

Ambitne plany Centeris

Centeris udostępnił oprogramowanie pod koniec 2005 r., ale wstrzymywał się z oficjalnym ogłoszeniem premiery, "aby uniknąć zamieszania i natłoku informacji w okresie świątecznym". Mimo to w ciągu pierwszego miesiąca aż 800 użytkowników zdecydowało się na pobranie tego pakietu ze strony WWW. Interesujące, że połowa z nich to firmy europejskie, spośród których ok. 30% to firmy z Niemiec. Centeris nie ma obecnie swojego przedstawicielstwa w Europie, ale planuje w najbliższym czasie jego utworzenie (najprawdopodobniej w Niemczech, choć terminy i szczegóły nie są na razie ujawniane).

Przedstawiciele firmy zapowiadają rozszerzenie w tym roku już istniejących umów o współpracy z IBM i Novellem oraz zawarcie kolejnej takiej umowy z Red Hat. Natomiast już w ub.r. firma przystąpiła do programu partnerskiego Microsoft i według jej przedstawicieli gigant z Redmond okazał się "bardzo pomocny". Przedstawiciele Centeris nie ukrywają, że ich celem jest doprowadzenie do tego, by Likewise stał się standardowym elementem wszystkich dystrybucji Linux.


TOP 200