Linux wkracza do sieci przedsiębiorstw

Podczas konferencji "LinuxWorld" (ostatni tydzień sierpnia br.), kiedy to kilku dostawców zapowiedziało opracowanie i udostępnienie nowych produktów Linuxa, okazało się, że Linux dojrzał już do "wkroczenia" do sieci przedsiębiorstw, stając się systemem kompletnym, silnym i odpornym na błędy.

Podczas konferencji "LinuxWorld" (ostatni tydzień sierpnia br.), kiedy to kilku dostawców zapowiedziało opracowanie i udostępnienie nowych produktów Linuxa, okazało się, że Linux dojrzał już do "wkroczenia" do sieci przedsiębiorstw, stając się systemem kompletnym, silnym i odpornym na błędy.

Pięć firm przestawiło swoje plany w tym zakresie:

IBM przygotowuje dwa serwery przeznaczone dla firm telekomunikacyjnych i centrów danych;

HP zamierza sprzedawać swoją własną wersję Linuxa dostosowaną do wymagań firm telekomunikacyjnych i dużych przedsiębiorstw;

Zobacz również:

  • Ta inicjatywa ma ułatwić firmom zadanie wdrażania systemów AI
  • Zmiany u największych sprzedawców Apple w Polsce

Mission Critical Linux zamierza wypuścić oprogramowanie, które może klastrować do 128 serwerów;

BigStorage zapowiedziała urządzenia NAS, które mogą wykonywać składowanie metodą fotografii stanu, obchodzenie uszkodzeń i replikacje danych;

Sistina Software udostępni nową wersję globalnego systemu plików Linux dla klastrowanych serwerów.

Chociaż wielu użytkowników Linuxa od dłuższego czasu uważa, że system ten jest już gotowy do wejścia do sieci przedsiębiorstw, jego zastosowania w najważniejszych aplikacjach biznesowych są na razie dość rzadkie. Analitycy są zdania, że teraz to się zmieni.

IBM zamierza dostarczać Linuxa towarzystwom telekomunikacyjnym i centrom danych wraz z dwoma nowymi serwerami opartymi na Linuksie. Serwery te to: xSeries 300DC i 330 DC - o wymiarach 1U, zasilane prądem stałym 48 V stosowanym w dużych centrach danych. Każdy serwer wyposażony jest w system operacyjny Linux oraz IBM Director, IBM ServerGuide i Lightpath Diagnostic. IBM Director jest oprogramowaniem do zarządzania systemem; ServerGuide zapewnia uproszczone konfigurowanie, a Lightpath Diagnostic lokalizuje problemy sprzętowe.

HP projektuje wersję Linuxa o nazwie HP Secure OS Software z rozwiązaniami z zakresu bezpieczeństwa spełniającymi wymagania firm telekomunikacyjnych i dużych przedsiębiorstw.

Mission Critical Linux wprowadził 128-węzłowy klaster serwerów odpowiedni dla sektorów: telekomunikacji, finansów, naukowego. Każdy serwer w klastrze może być skonfigurowany do przejęcia pracy innego serwera w razie awarii. Klaster o nazwie Convolo NetGuard ma za zadanie przede wszystkim minimalizować przerwy spowodowane awariami - wg zapewnień firmy przerwa w usłudze sprowadza się do mikrosekund. ConvoloGuard zarządzany jest z interfejsu webowego.

Przygotowując swój sprzęt do zastosowań w sieciach przedsiębiorstwa, dostawca pamięci masowych dla Linuxa, firma BigStorage, dodała do swoich systemów K2 NAS - oprogramowanie do obchodzenia uszkodzeń. Oprogramowanie to pozwala ominąć uszkodzony serwer i zastąpić innym. BigStroage oferuje także składowanie metodą fotografii stanu, która tworzy kopie danych na dysku w dokładnych punktach czasowych.

Sistina Software proponuje klastrowany system plików dla Linuxa, pozwalający na współdzielenie pamięci sieciowej przez 256 serwerów Linux. Global File System w wersji 4,2 zawiera udoskonaloną metodę transmisji danych przez sieci IP i wsparcie MMAP (Memory MAP), która pozwala na złożenie w wirtualną, współdzieloną pulę pamięci indywidualnych serwerów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200