Linux w skrócie

Java 2 dla Linuxa

Sun Microsystems i Inprise zamierzają wspólnie opracować linuxową wersję platformy Java 2. Realizacja tej inicjatywy ma pozwolić na tworzenie i uruchamianie znacząco szybszych aplikacji napisanych w Javie na serwerach pracujących pod kontrolą Linuxa.

Wcześniej Inprise poinformował o możliwości bezpłatnego pobierania ze stron internetowych producenta wersji beta kompilatora JBuilder Just-in-Time dla Linuxa. Sun będzie go licencjonował od Inprise w celu uzupełnienia pakietu programistycznego Java 2 SDK. W zamian przekaże Inprise kod źródłowy Java 2 SDK.

Z Windows do Linuxa

Bristol Technology wprowadziła na rynek Wind/U - narzędzie programistyczne, pomocne przy przenoszeniu aplikacji pisanych dla Windows na platformę Linux. Wind/U dla Linuxa umożliwia kompilowanie kodu źródłowego Win32 API i MFC bezpośrednio do postaci aplikacji linuxowych.

Firma poinformowała również o otwarciu centrum w Danbury w USA, które będzie wspierać niezależnych programistów i użytkowników w zakresie przenoszenia aplikacji na Linuxa.

Dysk z systemem

Firma programistyczna LinuxOne wprowadziła na rynek dwa twarde dyski o pojemności 13,5 i 17,3 GB z preinstalowaną własną dystrybucją Linuxa. Przedstawiciele firmy uważają, że posunięcie to przyciągnie do bezpłatnego systemu więcej nowych użytkowników, ponieważ eliminują problem związany z Linuxem - jego skomplikowaną dla niedoświadczonych użytkowników instalację.

Centra dla programistów

W ciągu kilku najbliższych miesięcy IBM zwiększy z 2 do 14 liczbę swoich centrów SPC (Solution Partnership Centers), gdzie programiści i firmy programistyczne mogą dostosowywać i testować napisane przez siebie aplikacje. Otrzymają oni bezpłatne wsparcie techniczne podczas przenoszenia, testowania i promowania aplikacji przeznaczonych dla platform oferowanych przez IBM, a w szczególności dla serwerów linii Netfinity.

Aktualnie IBM współpracuje z ponad 100. firmami programistycznymi, testując aplikacje dla Linuxa w ramach programu ServerProven.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200