Linux w natarciu na centra danych

Coraz lepsza skalowalność Linuksa, niższe koszty i zwiększająca się moc układów Intela, a także „bezlicencyjna natura” oprogramowania open source, może zachęcić duże korporacje do stosowania tego systemu w centrach danych.

Podczas styczniowego LinuxWorld Expo w Nowym Jorku (150 dostawców, w tym Computer Assotiates, Dell, HP, IBM i Sun) IBM zaprezentował kilka produktów serwerowych i dla przedsiębiorstw, obejmujących nowy ośmioprocesorowy serwer pSeries oparty na architekturze Power PC i sterowany Liniksem, a także nowy moduł serwerowy eServer x345 oparty na Intel Xeon 2.8 Ghz z Linuksem.

Firma zapowiedziała także 40-węzłowy serwer klastrowy Linuksa, na którym pracować ma baza danych DB2.

Zobacz również:

  • System MS-DOS wrócił po latach w postaci open source
  • Premiera kolejnej wersji systemu RHEL 9

Ponadto IBM pokazał oprogramowanie Tivoli System Automation do monitorowania i zarządzania indywidualnymi serwerami i klastrami Linuksa, a także linuksowe wsparcie klienta do oprogramowania pracy grupowej opartej na przeglądarce - Lotus iNotes.

Dell zapowiedział nową konfigurację High Performance Computing Cluster (HPCC). Program wraz z ofertą do 132 serwerów modułowych PowerEdge 1655, pracujących z Red Hat Linux, w jednym stojaku. Firma zaprezentowała także 128-węzłowy klaster serwerów PowerEdge 2650 z Red Hat Linux, używający techniki szybkich połączeń firmy Myricom dla aplikacji superkomputerowych.

Inne pokazywane produkty linuksowe to:

* Ximian: wersja 1.2 Red Carpet Enterprise, automatyczny system ochrony, uaktualniania i „łatania” serwerów Linux. Oferuje szybsze połączenie z usługą poprzez zaporę ogniową proxy, a także ulepszone funkcje wycofywania łatek lub uaktualnień dodanych do systemów Linuksa przez Red Carpet Enterprise.

* MetaLinx: iSystem Enterprise - wersja oprogramowania zarządzającego systemem, które ma wirtualizować zarządzanie serwerami Linuksa kontrolując szereg serwerów linuksowych z pojedynczego systemu. Pozwoli to na zmniejszenie liczebności personelu sterującego dużymi sieciami węzłów Linuksa.

* Do zarządzania instancjami Linuksa pracującymi na mainframe, firma Candle oferuje produkt Omegamon XE, pozwalający na ustawianie, konfigurowanie i partycjonowanie serwerów Linux na platformach IBM zServer i S/390.

Duże przedsiębiorstwa i korporacje, które zajmowały się po amatorsku Linuksem, na „obrzeżach” swoich sieci korporacyjnych, poszukują teraz możliwości szerszego użytkowania oprogramowania open source. Niektórzy użytkownicy zamierzają właśnie na LinuxWorld znaleźć odpowiedź na pytanie: czy Linuks jest „gotowy na premierę” w data center.

W ostatnich kilku latach Linux uzyskał stałe miejsce w obrębie sieci korporacyjnych. Ale stosowanie tej technologii ograniczało się głównie do takich zadań, jak serwery webowe, pocztowe czy plików i druku. Wielu specjalistów uważa jednak, że zaawansowane udoskonalenia jądra Linuksa, takie jak zwiększona możliwość symetrycznej wieloprocesorowości, uczyniła z niego system porównywalny z platformami Unix i Windows w zakresie możliwości obsługi aplikacji w dużych centrach danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200