Linux świętuje w tym tygodniu kolejną rocznicę

Za oficjalne urodziny Linuksa uważa się dzień 25-go sierpnia 1991 roku, jednak równie ważną datą jest 5-ty październik tego samo roku. Dlaczego? Ponieważ to właśnie wtedy Linus Torvalds – twórca tego oprogramowania – zaprezentował publicznie pierwszą wersję jądra tego systemu operacyjnego charakteryzującego się tym, że ma postać otwartego kodu.

To właśnie w tym dniu Torvalds napisał "Jak wspominałem o tym miesiąc temu, pracuję od jakiegoś czasu nad bezpłatną wersją systemu, który może zarządzać komputerami AT-386. System jest już właściwie gotowy, dlatego zdecydowałem się go udostępnić, chociaż zdaję sobie sprawę z tego, że być może niektórzy oczekiwali czegoś więcej".

Tak więc Torvalds zaprezentował wtedy wersję 0.02 jądra systemu Linux. Systemu operacyjnego, który zrobił taką karierę, jak żadne inne oprogramowanie bazujące na otwartym kodzie, które zarządza komputerami.

Zobacz również:

  • Rosyjskie firmy szukają ratunku, przechodząc gremialnie na narzędzia bazujące na otwartym kodzie
  • Linux ma 30 lat
  • Liderzy IT mają problemy z modernizacją aplikacji – wyniki badania

Przez 25 lat istnienia systemu Linux, rozwijający go deweloperzy napisali 22 miliony linijek kodu tego oprogramowania. A zajmowało się tym systemem przez ten czas ponad 13 tysięcy deweloperów zatrudnionych w blisko 1300 firmach.

Każdego dnia jądro tego systemu wzbogaca się o ponad 4 tys. linijek nowego kodu, co oznacza iż co godzinę deweloperzy dodają do niego ponad 7 poprawek (jak niektórzy wyliczyli, dokładnie 7,8). Wśród czołowych sponsorów wspierających system są takie potęgi IT, jak Intel, Red Hat, Samsung, IBM, Google, AMD i ARM.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200