Linux: serwerowy triumf

Polskie firmy coraz chętniej korzystają z oprogramowania opartego na otwartym źródle, a szczególnie systemu Linux. Takie wnioski wynikają z badań poziomu upowszechnienia oprogramowania open source wśród polskich przedsiębiorstw.

Wyniki badań przeprowadzonych przez firmę analityczną Pentor, pod patronatem Stowarzyszenia Linux Profesjonalny, zostały przedstawione podczas obrad II Kongresu Linuksa Profesjonalnego "Linux w biznesie".

Linux na serwerach

Najważniejszym wnioskiem, płynącym z przeprowadzonych badań, jest fakt, że oprogramowanie open source na serwerach stosowane jest w większości badanych firm (94% odpowiedzi pozytywnych z ponad 220 ankiet). Serwery linuksowe najczęściej (średnio 72%) wykorzystywane są do obsługi infrastruktury sieciowej firmy (firewall, serwery WWW, poczta elektroniczna), ale stanowią też popularną platformę (średnio 45%) dla baz danych (w przypadku migracji baz danych czynnikami decydującymi o wyborze platformy linuksowej jest wsparcie techniczne i cena).

Linux: serwerowy triumf

Cele korzystania z serwerów linuksowych

Na rynku zastosowań serwerowych preferuje się korzystanie z wersji komercyjnych, głównie z uwagi na usługi wsparcia technicznego, certyfikaty zgodności i dostępność szkoleń. Najistotniejsze czynniki decydujące o migracji do open source, to przede wszystkim większe bezpieczeństwo i większa stabilność działania (bardzo istotne dla połowy badanych firm), a następnie niższe koszty zakupu (bardzo istotne dla 42% firm). 60% polskich przedsiębiorców jest przekonanych, że całkowite koszty wdrożenia rozwiązań linuksowych są mniejsze niż w przypadku rozwiązań zamkniętych.

Linux na desktopach

Wciąż niewiele jest komputerów PC z systemem Linux. Wykorzystywane są na nich najczęściej przeglądarki internetowe, klienckie programy pocztowe i pakiet biurowy OpenOffice. Dość dużo firm, bo aż 16%, stosuje Linux i inne oprogramowanie open source na wszystkich swoich komputerach, a 15% badanych używa wersji komercyjnych. Najpopularniejsze dystrybucje Linuksa na polskich firmowych desktopach to Red Hat (używany przez 21% badanych), Novell SuSE Linux (16%) i Debian (15%). Na serwerach najczęściej występuje Red Hat (blisko 40%), a następnie SuSE Linux i Debian (po ok. 25%). Aż 47% ankietowanych nie wie lub nie pamięta, jaką ma dystrybucję.

Czy Linux jest za darmo?

Z badań wynika jednoznacznie, że cena (a właściwie jej brak) jest głównym argumentem, przemawiającym za wyborem Linuksa jako platformy systemowej. Ten fakt spędza nam sen z powiek, gdyż jako firma komercyjna chcielibyśmy generować zysk na rozwiązaniach linuksowych. - twierdzi Jarosław Kowalski, dyrektor zarządzający w Novellu. Dlatego w naszej podstawowej działalności skupiamy się na średnich i większych firmach. Ale jesteśmy też świadomi, że dla małego biznesu to cena jest największym czynnikiem, dla którego stosują rozwiązania open source i rozwiązania niekomercyjne. Dlatego dla najmniejszych firm proponujemy naszą bezpłatną dystrybucję Open SuSE. - dodaje.

Linux: serwerowy triumf

Główne powody korzystania z wersji komercyjnych Linuksa

Zdaniem Stanisława Stanucha, prezesa Stowarzyszenia Linux Profesjonalny, problemem jest niedostrzeganie zalet rozwiązań komercyjnych, administrowanych przez profesjonalistów: Małe i średnie firmy każdego miesiąca walczą o przeżycie, a w związku z tym tną koszty. Zamiast zamówić profesjonalny support techniczny, często zatrudniają niedoświadczonych studentów, co z perspektywy czasu okazuje się droższym rozwiązaniem, niż wykorzystanie rozwiązań profesjonalnych.

Badania ankietowe wśród dyrektorów IT firma Pentor International przeprowadziła w marcu 2006 r., na bazie firm z listy "Rzeczpospolita 2000" na zlecenie Stowarzyszenia Linux Profesjonalny, przy współpracy tygodnika "Computerworld".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200