Linux receptą na kryzys?

Badania IDC, wykonane na zlecenie Novella udowadniają, że w miarę schładzania gospodarki spowodowanego kryzysem, wzrasta zainteresowanie Linuksem.

Ponad 72% z 300 prezesów firm IT, którzy brali udział w ankiecie ICD powiedziało, że w ich firmach trwają prace związane z testami rozwiązań linuksowych albo dokonają one jeszcze w tym roku zwiększenia udziału w infrastrukturze serwerowej IT. W pytaniu o stacje robocze z systemem rozwijanym w modelu open source, odsetek ten wyniósł 68%.

Najważniejszym powodem migracji do Linuksa, podawanym przez respondentów ankiety IDC są niższe koszty związane z utrzymaniem zasobów w tej technologii. Niemal połowa (49%) twierdzi, że Linux będzie głównym systemem operacyjnym serwerów w firmie w ciągu pięciu lat. Aż 53% ankietowanych firm planuje wykorzystać Linuksa w środowisku serwerowym, a 45% w desktopowym.

Badanie zostało przeprowadzone w czasie przygotowywania nowej wersji systemu serwerowego i desktopowego Novella - SuSE Linux - i najnowszej wersji Windows 7, która ma się pojawić na rynku w 2009 lub 2010 r. Wyniki badania dowodzą jednak, że aż dla 67% użytkowników najważniejszym warunkiem pozytywnego wyniku ewaluacji jest współpraca pomiędzy systemami Linux i Windows.


TOP 200