Linux przygotowuje się do Windows Vista

Novell, Red Hat i Ubuntu pokazują, że system Linux można też instalować na korporacyjnych komputerach desktop.

Novell, Red Hat i Ubuntu pokazują, że system Linux można też instalować na korporacyjnych komputerach desktop.

Novell SuSE Linux Enterprise 10 miał premierę już w lipcu br. Ostatnio firma Ubuntu wprowadziła nową wersję Linux Debian dla komputerów PC, a Red Hat zapowiada premierę systemu Linux Enterprise 5.0 na początku 2007 r. Wszystkie te systemy są wyposażone w podstawowy zestaw funkcji i aplikacji standardowo wykorzystywanych w korporacyjnych komputerach PC, takich jak: klient e-mail, przeglądarka internetowa i pakiet programów biurowych. W efekcie można uznać, że nie ma już zbyt wielu barier, które mogłyby hamować zastosowania Linuxa jako podstawowego systemu operacyjnego dla komputerów w firmach.

Nowe wersje pecetowego Linuxa

Linux przygotowuje się do Windows Vista

Novell wyposażył SuSE Enterprise Linux 10 w zestaw programów, takich jak: pakiet , przeglądarka Firefox, klient systemu Instant Messaging - Gaim, mechanizm przeszukiwania Beagle, oprogramowanie wirtualizacyjne Xen, a także program do obsługi poczty elektronicznej i kalendarza Evolution, który może współpracować z Microsoft Exchange Server. Dla użytkowników korporacyjnych najważniejsze jest jednak to, że system ten może być integrowany z usługami Active Directory i zawiera funkcje do zarządzania oparte na oprogramowaniu ZenWorks.

Nowa wersja Red Hat Enterprise Linux ma zostać wyposażona - oczywiście oprócz zestawu aplikacji biurowych - w sterowniki do sieciowych pamięci iSCSI, interfejsów InfiniBand i kart mikroprocesorowych, a także w klastrowy system plików, ulepszone funkcje zabezpieczeń (Security Enhanced Linux) oraz mechanizmy umożliwiające automatyczną replikację danych, ułatwiające i przyspieszające odtworzenie systemu w razie awarii.

"Po raz pierwszy można powiedzieć, że Linux dla korporacyjnych komputerów PC jest przygotowany do praktycznych zastosowań. Nie oznacza to jednak, że użytkownicy szybko zaczną go masowo instalować, bo największym problemem dla tej platformy jest fakt, że 75, 85% użytkowników tak przyzwyczaiło się do Windows, iż trudno ich przekonać, by zmienili ten system na inny" - uważa Al Gillen, analityk IDC.

Vista idzie w sukurs?

Linux przygotowuje się do Windows Vista

Linux na korporacyjnych komputerach to wciąż rzadki przypadek. Czy system ten ma więc szansę na nawiązanie konkurencji z Windows? Według firmy analitycznej IDC, Linux uzyskał w tym segmencie marginalny, ok. 2-proc. udział, a aktualna prognoza mówi o jego wzroście do 2,8% w 2009 r. Jednak projekcje te mogą wkrótce okazać się istotnie zaniżone, bo sytuacja rynkowa zmienia się szybciej niż przewidywania analityków.

Nie tylko pojawiają wciąż nowe wersje Linuxa, specjalnie dopasowane do wymagań stawianych przez typowe zastosowania w korporacyjnych komputerach PC, ale paradoksalnie do popularyzacji Linuxa może przyczynić się premiera Windows Vista. Nowy system Microsoft stawia wysokie wymagania sprzętowe, a modele licencjonowania i nowe mechanizmy aktywacyjne mogą zniechęcić wielu użytkowników do jego implementacji. Oprócz tego Vista będzie wymagała wielu nowych sterowników, które muszą być przygotowane przez tysiące producentów sprzętu i oprogramowania, a następnie przejść proces certyfikacji Microsoftu. Można oczekiwać, że proces ten zajmie sporo czasu i trudno oczekiwać, aby wszystko obyło się bez problemów, przynajmniej w początkowym okresie po wprowadzeniu tego systemu. Tymczasem jedną z ważnych zalet Windows w zastosowaniach korporacyjnych była właśnie względnie łatwa dostępność sterowników do praktycznie wszytkich urządzeń i aplikacji. Pod tym względem Linux zwykle przegrywał.

Nie ulega więc wątpliwości, że dla firm planujących uaktualnienie systemów operacyjnych dla PC tego typu potencjalne problemy mogą nieco wyrównać szanse Linuxa. Dodatkowo, ostatnie głośne porozumienie o współpracy Novella i Microsoftu, które ma ułatwić zgodną współpracę między Windows i Linux, a także Microsoft Office i , daje atut zwolennikom Linuxa, i to nie tylko zapaleńcom, ale również profesjonalnym administratorom i menedżerom liczącym potencjalne koszty i zyski wynikające z implementacji i integracji różnych systemów operacyjnych.

Przełamywanie barier

Linux przygotowuje się do Windows Vista

Tomasz Skarbowski

Z drugiej strony problemem we wdrożeniu Linuxa może być brak odpowiednich wersji aplikacji klienckich na tę platformę, mimo że ich liczba szybko rośnie, m.in. dzięki wsparciu IBM i Sun Microsystems. Przykładowo IBM wprowadził w tym roku klienta Lotus Notes dla Linuxa. Bariera ta jest jednak wciąż aktualna. Jak mówi Tomasz Skarbowski, dyrektor ds. wspomagania systemów informatycznych w firmie ubezpieczeniowej FinLife, gdyby nie brak linuxowych wersji dwóch podstawowych wykorzystywanych w tej firmie aplikacji - Oracle Forms i Symfonia Forte - to nie byłoby żadnych przeszkód w migracji na tę platformę.

Największą jednak barierą był brak wsparcia dla Active Directory i Microsoft Exchange, a także potencjalne problemy ze współpracą w mieszanym środowisku klienckim. Dobra współpraca Linuxa z Windows jest dla użytkowników ważniejsza niż spory ideologiczne. Jeśli w firmie podjęta zostanie decyzja o implementacji Linuxa na komputerach PC, może się okazać, że przynajmniej kilka z nich powinno jednak pozostać przy systemie Windows, bo np. dla użytkowników ważna jest możliwość uruchamiania makr w arkuszu Excel.

Wszystkie te problemy zaczynają jednak znikać. Warto tu przypomnieć inicjatywę ujednolicenia interfejsów i narzędzi dla Linux - Portland Project, która powstała w grudniu 2005 r. i jest realizowana przez Open Source Development Labs (OSDLL). Niedawno OSDLL opublikowała pierwszy z serii pakietów zawierający nowy interfejs i zestaw narzędzi, które mają ujednolicić i ułatwić tworzenie aplikacji w środowiskach GNOME i KDE. W praktyce oznacza to, że programiści nie będą musieli przystosowywać aplikacji do pracy na różnych wersjach platform Linux, tworząc tylko jedną ich wersję, która będzie mogła być uruchamiana niezależnie od dystrybucji tego systemu. Może to zachęcić producentów aplikacji do przystosowywania większej niż dotąd ich liczby do pracy na Linuxie. Narzędzia Portland zostały już włączone do Xandros Linux, a Red Hat, Novell, Linspire i Debian zapowiadają dołączenie ich do kolejnych planowanych komercyjnych wersji tego systemu.


TOP 200